činovníkov," odznelo niekoľkokrát z úst aktivistov dvoch kežmarských petičných výborov, na ich včerajšom stretnutí, v rámci ktorého informovali o svojich ďalších krokoch v kauze sporných ulíc kežmarského sídliska Juh. Reagovali tak na skutočnosti z posledných dní, kedy sa rozhodnutím mocných tohto štátu dostalo takmer 4 400 obyvateľov sporných ulíc do pozície "šachových figúrok", ktoré každý deň patrili inému hráčovi.
"Už to musí skončiť. Naši vysokopostavení štátni úradníci si musia uvedomiť, že sa ich nebojíme," tvrdí predseda petičného výboru za mesto Kežmarok Igor Šajtlava, ktorý sa spolu s ostatnými občianskymi aktivistami, združenými v dvoch petičných výboroch, rozhodol dať celej kauze trocha iný rozmer.
"V prvom rade je našim cieľom to, aby sa celá táto kauza dostala do povedomia politickej špičky tohto štátu. Preto sme sa rozhodli napísať otvorený list obyvateľov dotknutej časti sídliska Juh Kežmarok, ktorý by mal osloviť volených vysokopostavených zástupcov ľudu," informovali nás zástupcovia petičných výborov o otvorenom liste, ktorý v týchto dňoch posielajú dvanástim verejne činným osobnostiam Slovenska. V zozname adresátov nechýba pán prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda a rad jeho ministrov, ale i vysokopostavený predstavitelia štátnej správy a samosprávy. Medzi adresátmi figuruje aj čerstvo zvolený, prvý slovenský ombudsman Pavel Kandráč, či veľvyslanec Delegácie európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden.
"Cieľom tohto listu je vytýčenie "prebudenia" záujmu o ľudí, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na spornom území. Nikto z nás nechce zachádzať do krajností, ale nechcite od nás, aby sme boli nemými svedkami úradníckeho rozhodovania. Naši vysokopostavení si musia uvedomiť, že sa ich proste nebojíme," povedal nám na margo otvoreného listu Igor Šajtlava.
Z hľadiska ďalších dôsledkov, v spore obce Ľubica s mestom Kežmarok, sa však ešte vážnejšou javí iniciácia ďalšej, v poradí už tretej petície, ktorá je ďalšou aktivitou kežmarských občianskych aktivistov. "Jej prostredníctvom chceme docieliť, aby sa touto kauzou začala zaoberať vláda," tvrdí v súvislosti so žiadosťou Kežmarčanov zástupca prednostu tunajšieho Mestského úradu Ladislav Melikant.
V spomínanej petícii jej signatári vyzývajú vládu Slovenskej republiky k tomu, aby zjednala nápravu vo veci právne nedokonalého rozdelenia Kežmarku na obec Ľubica a mesto Kežmarok, ktoré spôsobila uplatením svojej kompetencie. "Chyba vlády má za následok, že občania, ktorí v miestnom referende z januára roku 1992 hlasovaním prejavili vôľu žiť v Kežmarku, dosiaľ nemôžu pokojne žiť v tomto meste bez nezákonného nátlaku štátnych orgánov. Za účelom zjednania nápravy preto žiadame, aby vláda Slovenskej republiky zrušila spomínané rozdelenie, pretože práve takýmto zrušením sa vytvorí možnosť zopakovať oddelenie Ľubice od Kežmarku právne perfektným spôsobom," oboznámil nás v krátkosti s hlavným zámerom najnovšej občianskej aktivity Igor Šajtlava.
Na otázku, či slová tejto petície v podstate znamenajú možnosť zmiznutia obce Ľubica z mapy Slovenskej republiky, nám odpovedal člen výboru Martin Gallik: "Našim zámerom nie je vyhľadávať krajné riešenia, ale pripúšťame, že existuje aj taká možnosť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.