Egon Lánský, ktorý bol zodpovedný za zahraničnú a bezpečnostnú politiku, je evidovaný v registri zväzkov ŠtB na vojenskej kontrarozviedke a rozviedke.
Vojaci Lánskeho zapísali pod krycím menom Vojta v roku 1960 v rodnom Trenčíne, keď mal 26 rokov. Potom, čo emigroval a stal sa významnou postavou československého exilu, zaviedla ho do svojho registra komunistická špionáž, uvádza Mladá fronta Dnes.
Podľa nej boli oba zväzky skartované. Nikto teda už dnes nie je schopný odpovedať na otázku, aký bol vzťah Lánskeho k tajnej komunistickej polícii.
Premiér Zeman bol podľa denníka o spornej minulosti pred zostavením vlády v roku 1998 informovaný. "Človek, ktorý bol dlhé roky pracovníkom Slobodnej Európy, je pre mňa úplne dôveryhodný," uviedol premiér. Na to, že na problém ho upozornil vtedajší riaditeľ vojenskej kontrarozviedky Jíří Růžek, sa podľa MfD Zeman nepamätá.
Lánskeho pôsobenie vo vláde (pôsobil v nej do konca roku 1999), kde mal prístup k tajným informáciám, možno označiť za rizikové. "Taký človek môže byť vydierateľný, najmä preto, že sa o jeho minulosti verejne vie," povedal bývalý zamestnanec Národného bezpečnostného úradu Martin Píša.
Lánský emigroval do Švédska v roku 1968. V rokoch 1981 až 1984 bol redaktorom československého vysielania rozhlasovej stanice BBC v Londýne a rok pôsobil v Rádiu Slobodná Európa v Mníchove. Do Československa sa vrátil v roku 1991 a stal sa hovorcom ministra zahraničných vecí Jiřího Dienstbiera. V roku 1995 si ho vybral Miloš Zeman ako svojho poradcu a v roku 1996 ho zvolili na šesť rokov za senátora. Od júla 1998 do konca roku 1999 bol podpredsedom vlády pre zahraničnú politiku a bezpečnostné otázky.
Po prepuknutí aféry so zahraničným kontom rezignoval v roku 1999 na funkciu podpredsedu vlády, v ktorej mal na starosti zbližovanie ČR s EÚ. Oficiálnym dôvodom odchodu z vládnej funkcie bol jeho zdravotný stav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.