konania o súlade ustanovení nového Zákonníka práce s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými dokumentmi. Plénum však nevyhovelo návrhu poslancov na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení Zákonníka práce.
"Dospeli sme k záveru, že nemôže dôjsť k takému ohrozeniu základných práv a slobôd týmito ustanoveniami, na ktoré mieri článok 125 Ústavy SR," odôvodnil na brífingu rozhodnutie pléna ÚS SR jeho predseda Ján Mazák. Podľa neho ide o veľmi komplikovaný a zložitý návrh, ktorý treba chápať nielen v kontexte vnútroštátneho ústavného práva a ústavných pomerov, ale aj v kontexte medzinárodných dokumentov. "Napriek tomu, že sme nevyhoveli návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení, plénum ÚS túto vec považuje za naliehavú podľa paragrafu 26 zákona o ústavnom súde a podľa toho bude pristupovať k ďalšej príprave konania o veci samej," uviedol Mazák, ktorý odmietol bližšie špecifikovať, v akom časovom horizonte možno očakávať konečný verdikt ÚS.
Namietané ustanovenia Zákonníka práce sa týkajú troch hlavných okruhov. Sú nimi absolútne ohraničenie pracovného času pre viacerých zamestnávateľov, silné postavenie odborov umožňujúce zasahovať do podnikateľských rozhodnutí a zavedenie neodôvodneného privilégia v rámci dohôd o brigádnických prácach len pre študentov. Podľa navrhovateľov je nimi porušené ústavné právo na prácu, právo na podnikanie a princíp zmluvnej voľnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.