zástupca riaditeľa ústavu RNDr. Tibor Maťaš, dvaja chlapci sú na dlhodobom úteku, ostatní vo výkone trestu. Po jednom z nich je vyhlásené celoštátne pátranie.
Žiakmi ústavu s odborným učilišťom, kde vyučujú štyri odbornosti, sú psychosociálne narušení chlapci od 15 rokov. Ústavnú výchovu nariaďuje súd. Najčastejším dôvodom ich pobytu je záškoláctvo a pridružená trestná činnosť. S krádežami a lúpežami sa stretol takmer každý z nich. Výnimočné nie je ani fetovanie a požívanie drog. "Nejeden prežil detstvo v detskom domove, odkiaľ prišiel k nám. Z každého sa dá vychovať slušný človek, vyžaduje to však špeciálny prístup. Problém nastáva po vypršaní súdom nariadenej doby na ústavnú výchovu. Tá trvá do 18 roku, alebo do ukončenia vzdelania. Mnohí nemajú kam ísť. Jediným riešením je pokračovanie v štúdiu. I teraz tu máme chlapca, ktorý študuje už druhý odbor. V krajných prípadoch hľadáme azylové domy, či spoločenstvá na farnostiach," povedal T. Maťaš.
S delikventmi sa zaoberá 25 pedagogických pracovníkov. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je schopnosť ovládať sa. Životné skúsenosti totiž naučili chlapcov umeniu využívať ústupky a zaváhanie druhých. "Práca je náročná hlavne na psychiku. Musíme si ku každému z nich vytvoriť vzťah a pozerať sa naň ako na vlastné dieťa. Samozrejme, bez citových väzieb. Títo chlapci nevedia prejaviť city a ak sa o to niektorí z nich pokúsi, ostatní sa mu vysmievajú. Uznávajú zákony džungle. Všetko rovnakým dielom a spravodlivo."
Denný režim má svoje presné pravidlá. Istú dávku voľnosti v podobe spoločných vychádzok, či víkendových a prázdninových pobytov u rodičov napriek tomu niektorí využijú na útek. Na takzvanú mimoriadnu dovolenku potrebujú súhlas kurátora aj rodiča. "Stáva sa, že niektorí rodičia ich na víkendy nechcú. Ukradnú peniaze aj im."
Najdisciplinovanejší žijú ako na internáte so všetkými vymoženosťami. Pre ostatných je to uzavreté zariadenie. Celodenná činnosť je hodnotená prostredníctvom bodového systému. Prehrešky voči vnútornému poriadku trestajú pracovníci ústavu individuálne. Žiak stráca možnosť vychádzok, "vyfasuje" takzvanú nočnú izoláciu, alebo samotku. Tá sa podobá na malé väzenie. Najmenej obľúbeným trestom je pre chlapcov zásah do vreckového. "Predpokladáme, že existuje aj istý druh šikanovania, hoci nie okatého. Každý náznak sa snažíme eliminovať. Niekedy sa vyskytnú menšie bitky."
Osudy chlapcov sú podobné. Ovplyvnené sociálnou, rodinnou i ekonomickou situáciou. Problémy začínajú už v základných školách. Pedagogickí pracovníci sa z nich snažia vychovať človeka, ktorý vie viesť plnohodnotný život. "Za tie roky si ich pamätáme všetkých. Spätné väzby však zanikli," uviedol T. Maťaš. Občas sa stane, že sa niektorý z bývalých žiakov príde pochváliť s novou prácou. Ináč o chlapcov vedia len z počutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.