objednávaniu si počtu ukončených hospitalizácií na jednotlivých lôžkových oddeleniach. "Pri tomto úkone sme vychádzali z počtu hospitalizovaných pacientov v minulom roku a zo schváleného rozpočtu na zdravotnícku starostlivosť. Vzhľadom na ekonomické ukazovatele sme však nemohli objednať taký istý počet pacientov ako vlani," vysvetľuje zástupkyňa riaditeľky pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v Spišskej Novej Vsi Ing. Mária Tormová.
V Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi sa táto realita premietla do praxe tým spôsobom, že VšZP si objednala 60 percent pacientov z minuloročného počtu. Na niektorých oddeleniach preto už v polovici mesiaca prekročili plánovaný limit. Oklieštený počet pacientov, ktorých diagnóza si vynucuje pobyt na nemocničnom lôžku sa nepriaznivo odrazil hlavne na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. "Podľa cenového výmeru VšZP môže naše oddelenie opustiť 40 novorodencov. Do konca tohto mesiaca sme však zaevidovali 65 pôrodov," konštatuje primár oddelenia MUDr. Štefan Pitko.
Čo sa týka ostatných diagnóz v nejednom prípade boli lekári nútení pacientky poslať domov, napriek tomu, že ich ochorenia by sa mali liečiť formou hospitalizácií. "V apríli sme výlučne prijímali na oddelenie iba pacientky, ktoré prišli rodiť, potom pacientky s predčasnými samovoľnými potratmi, krvácaniami, nádorovými súvislosťami a nádormi prsných žliaz," vymenúva Š. Pitko.
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zdieľa rétoriku, podobne ako vedenie spišskonovoveskej nemocnice, že pobočka VšZP v Spišskej Novej Vsi nespravodlivo rozdeľuje verejné prostriedky. Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi sa vzhľadom na spádovú oblasť ušiel totiž menší počet z objednaného balíka ako nemocniciam v Levoči a Krompachoch, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nevynímajúc. "Naše oddelenie ako jediné v rámci starého okresu disponuje prsníkovou ambulanciou, ktorú navštevujú pacientky zo spádovej oblasti Levoča, Gelnica a Krompachy," vysvetľuje Š. Pitko.
Okrem toho, lekári na tomto oddelení sa pre celý Spiš, počnúc Starou Ľubovňou cez Poprad špecializujú na diagnostiku vrodených vývojových chýb počas vnútromaternicového vývoja. "Prístup VšZP je podľa mňa demagógia. Ročne sa na našom oddelení narodí 900 detí a liečime približne dvetisíc pacientiek. To všetko jednoducho povedané na štyridsiatich posteliach. Podľa mojich zistení napríklad v Levoči disponujú tým istým počtom lôžok a ročne evidujú asi päťsto pôrodov," dodáva MUDr. Štefan Pitko.
Podľa cenového výmeru od VšZP môže primár spišskonovoveského gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia prijať mesačne spolu 82 pacientiek z približne 71-tisícovej spádovej oblasti. Ako si Š. Pitko zistil, levočská nemocnica, ktorá má spádovú oblasť v počte 30-tisíc pacientov, môže na tom istom oddelení prijať mesačne 78 žien. Podobná situácia vládne aj v krompašskej nemocnici. Zo spádovej oblasti 20 tisíc ľudí - si môže hospitalizáciu na gynekológií či pôrodnici dovoliť v priebehu jedného mesiaca 48 pacientiek.
"Jednotlivé oddelenia v nemocnici si môžu počet objednaných ukončených hospitalizácií vzájomne vymeniť," ponúka možný recept na riešenie situácie zástupkyňa riaditeľky pobočky VšZP v Spišskej Novej Vsi Ing. Mária Tormová. Ako ďalej dodáva, každá nemocnica tak môže učiniť kedykoľvek v rámci štvrťroku, ak jej vedenie zistí, že sa chorobnosť vyvíja inak ako to stanovujú číselné ukazovatele. Čo sa týka prekročeného počtu narodených detí na pôrodnici v Spišskej Novej Vsi, zástupkyňa riaditeľky nevedela definovať, či VšZP bude tento stav akceptovať pri preplácaní zdravotných úkonov.
K téme možnej diskriminácii spišskonovoveskej nemocnice M. Tormová zase hovorí: "Pri objednávaní počtu ukončených hospitalizácii sme nevychádzali zo spádovosti, ale z počtu odliečených pacientov na oddeleniach v minulom roku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.