"Základ je, že sa uskutočnila a začal sa ňou dialóg," skonštatoval R. Žiak. Viac sme sa o situácii v HZDS porozprávali priamo s ním.
Milan Lasica si po vašom nedávnom sneme položil otázku, na čo sú v HZDS potrebné voľby predsedu, keď v nich vyhrá stále ten istý. Takže na čo?
- Mohol by som to parafrázovať tým, že na čo na Slovensku robíme voľby, keď zahraničie aj tak dopredu vie, kto v nich má vyhrať. Voľby u nás sú potrebné. Teraz však neboli žiadne pochybnosti o tom, kto má byť nielen v tomto období, ale aj budúcnosti lídrom HZDS.
Váš predseda je však dlhodobo neprijateľný pre 46 percent slovenskej populácie, väčšinu parlamentých politických strán a pre zahraničie...
- Čo sa týka tzv. neprijateľnosti, nie je na najvyššom stupni, sú tam v tomto smere ešte 'lepší' politici ako on... My ho zatiaľ nevnucujeme žiadnym stranám ako budúceho premiéra. Pre nás je to stále náš predseda. Otázka nestojí tak, či je pán Mečiar prijateľný pre SDKÚ alebo SMK...
Keď však nebude prijateľný pre strany, ktoré budú zostavovať budúcu vládu, ste im pripravení ponúknuť niekoho iného...
- Pán premiér, pardon, zatiaľ pán predseda, jasne povedal, že to bude otázka pre pána prezidenta, koho on poverí zostavením budúcej vlády. Ak nás touto úlohou poverí, my už ponúkneme človeka, ktorý by to mohol urobiť. Nie je to dopredu dané, kto to bude.
Teda nevylučujete, že v prípade vášho volebného víťazstava by V. Mečiar nemusel byť premiérom?
- Už v roku 1998 nezostavoval vládu predseda HZDS, ale Ján Smerek.
No ten nedopadal nejako slávne...
- Dopadlo to tak, že sa vytvorila iná vládna koalícia bez účasti HZDS. Uvidíme, čo sa stane po septembrových voľbách. Opakujem však, je možné, že poverenie zostaviť vládu môže prevziať aj niekto iný ako náš predseda.
Najvyšší prestavitelia HZDS neustále opakujú, že sú pripravení k povolebnej spolupráci s SMK a KDH. Tie dve strany však po tom zatiaľ vôbec netúžia.
- Zoberme si politické strany, ktoré môžu byť v parlamente. Dnes už pomaly odmieta spoluprácu každá strana s každou. KDH nechce SDKÚ, teraz už aj SMK. Aj keď sú teraz personálne nezhody medzi lídrami, predpokladám, že situácia sa po voľbách určite zmení.
Cieľom HZDS je stať sa členom Európskej demokratickej únie. Takže už ste sa po 11 rokoch politicky vyprofilovali a prišli ste na to, na akej strane politického spektra ste?
- Sme konzervatívnou stranou, stojíme niekde v pravom strede a vyznávame kresťanské princípy.
Potom je zaujímavé, že váš bývalý podpredseda J. Kalman napriek svojmu deklarovanému ľavicovému cíteniu pôsobil vo vašej konzeravtívnej strane štyri roky. To až teraz pred voľbami ho osvietilo, že založil Ľavý blok?
- To sa musíte opýtať jeho. Jeho názory boli ľavicové, možno aj preto, že sa venoval sociálnemu programu HZDS. Občas mal nejaké strety s inými predstaviteľmi HZDS, no sme demokratická strana, takže to nie je vôbec neobvyklé. Rozhodnutie pána Kalmana však rešpektujem.
Nerozhodol sa zaňho náhodou váš predseda, aby sa ešte viac oslabila ľavica?
- Ale kde. Ľavica je predsa už úplne rozsypaná...
Chcete povedať, že Ľavicový blok nevznikol na objednávku V. Mečiara?
- Nič o tom neviem a nepredpokladám, žeby to tak bolo. Navyše je to úplne zbytočné, aby sa náš predseda v tom angažoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.