nebude do spoločného rozpočtu prispievať viac, ako bude z neho dostávať, potvrdil.
"Môžem zaručiť, že sa to nestane. Tieto obavy sú rozhodne neopodstatnené, Slovensko nebude čistým prispievateľom," povedal komisár v rozhovore so slovenskými novinármi v Bruseli pred dnešnou návštevou SR. Komisia podľa neho dala jasne najavo, že hlavnou úlohou bude zabezpečiť, aby nové členské štáty neboli po vstupe do EÚ v horšej finančnej situácii, ako pred vstupom.
"Finančná pozícia budúcich členských štátov po vstupe musí byť lepšia ako rok predtým," zdôraznil komisár s tým, že členské štáty EÚ s týmto princípom súhlasia. Hoci rokovania o tejto otázke nebudú ľahké a komisár neočakáva výsledok skôr ako tesne pred decembrovým summitom v EÚ, komisár si je istý, že sa nájde riešenie výhodné pre kandidátske krajiny.
Verheugen ďalej povedal: "Nikto nechce vidieť kandidátske krajiny vo finančne horšej situácii, každý chápe, že by to bolo absolútne samovražedné. Ako by vláda získala väčšinu v referende (o vstupe do EÚ), keby ste boli v pozícii, že budete platiť týmto bohatým krajinám v západnej Európe? Myslíte si, že sme hlúpi?"
Celý problém je podľa neho technický. Peniaze z rôznych európskych fondov smerujú do investícií, ktoré však treba pripraviť, čo spôsobuje časový posun medzi záväzkom EÚ a samotným tokom finančných prostriedkov.
Tento problém však bude len v prvých rokoch po vstupe a bude sa bude riešiť napríklad kompenzáciami, ktoré noví členovia dostanú za svoje príspevky do rozpočtu, aby bola ich finančná situácia lepšia ako pred vstupom. Verheugen si je istý, že sa to podarí vyriešiť a že v rozpočte stanovenom v roku 1999 v Berlíne bude dostatok peňazí na vyplácanie týchto kompenzácií.
"Veľmi dúfam, že Slovensko bude relatívne skoro čistým prispievateľom, pretože by to znamenalo, že je jednou z najsilnejších ekonomík v Európe...Obávam sa však, že to nejaký čas potrvá," odmietol komisár akékoľvek obavy, že by musela SR platiť hneď po vstupe do EÚ viac peňazí, ako bude dostávať.
Európska únia očakáva, že po septembrových voľbách vznikne na Slovensku vláda, ktorá zaručí politickú stabilitu a pokračovanie reforiem nevyhnutných pre vstup do EÚ. Podľa Verheugena je v záujme Slovenska, aby takúto vládu malo. EÚ však nebude - na rozdiel od NATO - ľuďom pred voľbami radiť, ako majú voliť.
"Nemyslím si, že je vhodné hovoriť voličom v demokratickej krajine, čo majú robiť. Myslím, že ľudia na Slovensku sú dostatočne skúsení, aby vedeli, ktoré politické sily zaručujú pokračovanie politických, ekonomických a sociálnych reforiem a ktoré nie," povedal Verheugen.
Odmietol sa vyjadriť, ako môže zloženie novej vlády ovplyvniť prístupový proces Slovenska. Napríklad NATO dalo jasne najavo, že ak bude v novej vláde SR bývalý premiér Vlamidír Mečiar alebo HZDS, nedostane Slovensko pozvánku do aliancie.
"Bolo by absolútne nesprávne zo strany Európskej komisie hovoriť voličom na základe hypotetických úvah, čo sa stane keď...Nechcem to urobiť, počkám a uvidím, avšak princípy sú veľmi jasné, princípy a kritériá sa musia plniť," uviedol Verheugen.
Na priamu otázku, či je teda pripravený spolupracovať s každou vládou, ktorá bude spĺňať demokratické princípy a pokračovať v reformách, však odpovedal: "To som nepovedal. Povedal som len, že nebudem radiť občanom Slovenska, čo majú robiť. Je na nich, aby rozhodli."
Hoci nie je jasné, či 16. októbra, keď EK zverejní rozhodujúce hodnotiace správy pre kandidátov s odporúčaniami na ukončenie rokovaní, bude už zostavená nová slovenská vláda, komisár to nevidí ako problém. Slovensko plní politické kritériá vstupu do EÚ "a neviem čo by sa malo stať, aby sa v období odteraz do (októbrového) summitu v Bruseli zmenilo naše hodnotenie".
"Je naším jasným cieľom dať odporúčanie pre desať krajín, ktoré vymenoval summit v Laekene. Dnes však nikto nemá záruky, ani Slováci, ani Česi, Poliaci. Podľa mňa je veľmi realistické, že budeme schopní s desiatimi krajinami rokovania uzavrieť," konštatoval komisár.
Verheugen chce Slovensko počas dvojdňovej návštevy povzbudiť, aby urobilo všetko čo je v jeho silách a bolo v prvej vlne rozšírenia. "Slovensko urobilo veľmi veľa v uplynulých štyroch rokoch a je vynikajúcim príkladom toho, že dobehnúť susedné krajiny bolo možné. Som si absolútne istý, že nikto na Slovensku nebude chcieť vziať na seba riziko, že sa stratí všetko čo sa už dosiahlo," dodal Verheugen.
Komisár sa na Slovensku stretne s celým radom vládnych predstaviteľov i s mnohými poslancami, chýba však schôdzka s lídrom najsilnejšej politickej strany HZDS Vladimírom Mečiarom. "Stretol som pána Mečiara raz v živote a príliš netúžim si to zopakovať," vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.