prípravný zápas s domácim Japonskom v rámci Kirin Cupu. Medzi nimi aj Henrich Benčík (na fotografii), jeden z tých, o ktorých sa tréner Ladislav Jurkemik vyjadril pochvalne. K tomu, že odohral znovu celý duel (rovnako ako v Rakúsku), mu dopomohla náhoda. Pôvodne totiž nemal figurovať v základnej zostave, ale nakoniec sa na hrote spolu s Vittekom objavil, lebo Fabuš na tréningu dostal od spoluhráča "koňara" a nebol celkom fit. Heňo sa za dôveru odvďačil nasadením, ako aj dobrou finálnou fázou. Raz prihrával do vyloženej príležitosti Mintálovi, druhý raz ohrozil japonského brankára nepríjemnou strelou aj on. Nepadlo to tam a i preto naši prehrali 0:1.
"Na výborné podmienky, kulisu , ktorú vytvorilo vyše 55-tisíc skvelých divákov, určite tak skoro nezabudnem. Škoda prehry, návrat mohol byť ešte krajší," poznamenal útočník Artmedie Petržalka. Ani on, rovnako ako väčšina našich, pred takým početným publikom ešte nehral. Taktiež všetci aktéri si pochvaľovali fantastický trávnik. "Nikdy predtým som taký zelený koberec nevidel ani na záhrade, nieto na štadióne. Naozaj bol úchvatný. Niečo úplne iné, ako sme zvyknutí doma."
Benčík zostal trochu zaskočený, že vybehol na scénu od začiatku, ale keďže s Vittekom sú jedna krvná skupina a naozaj im to vpredu vedno ide, potešil sa. Kormidelník Jurkemik ho oprávnene vyzdvihol, naopak, pranieroval deravejší stred poľa, lebo naša záložná deformácia nezastavovala ataky rivala. "Nezáleží na systéme hry, ale na tom, kto si ako počína. V rozostavení by som nevidel problém. Na začiatku sme súpera chceli postrašiť, aby si nenamýšľal. Keby smer skórovali, určite by bol obraz ďalšieho vývoja hry iný."
To, čo nedokázali naši, predviedli Japonci pár minút pred prestávkou. Pravda, dosiahnutie gólu sprevádzali kuriózne ťahanice okolo priznania autorstva gólu. "Bola to neprehľadná situácia, to súhlasím, ja som až dosiaľ ani nevedel, kto ho vlastne strelil. Taký zásah som nikdy predtým neregistroval." Aj H. Benčík však objektívne priznal, že o smoliarskej prehre nemôže byť reč. Nielen vzhľadom na to, že Japonsko dva razy trafilo ešte do brvna, ale aj preto, lebo sa dostalo častejšie do lepšej streleckej pozície než Slovensko. "Akurát kórejskí rozhodcovia, hlavne asistenti hlavného, boli naklonení viac na stranu domácich pri sporných ofsajdových situáciách. Na to sa ale vyhovárať neradno."
Hráči z krajiny vychádzajúceho slnka sú rýchli, technickí, draví, vrtkí. Henrich ani nevedel, ku komu ich v Európe prirovnať,. Rozhodne s takým štýlom sa našinec nestretáva. "Osobné súboje vyhrávajú vďaka výbušnosti, nasadeniu." A čo hlavičkovanie? "Na to, aké majú postavy, boli v tejto činnosti celkom dobrí, ale nemali sme s nimi nejaké problémy." Predtým slabinou ázijských futbalistov bola menšia agresívnosť, aj v tomto smere sa už zlepšili. "Nejakú bolesť som pocítil aj ja, nehrali v rukavičkách v obrane, ani inde." Hlavne superligovým futbalistom ďaleká cesta pomohla v ostrieľaní sa. Okrem toho mali možnosť pohybovať sa v podmienkach, ktoré nie sú každodenné. "O výlete nemôže byť reč. Bol to poučný zájazd, zážitok na celý život. Japonsko žije nastávajúcimi majstrovstvami sveta O mesiac tu určite bude hotový ošiaľ, ešte väčší boom než teraz," dokončil líčenie zážitkov bratislavský futbalista.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.