nejeden rôčik. Tentoraz však naša hlava štátu spozná aj "pravý" Biely dom vo Washingtone, do ktorého ho pozval jeho súčasný najznámejší podnájomník, americký prezident George W. Bush.
Najmocnejší muž sveta prijme R. Schustera vo svojom sídle 7. júna, čo je podľa amerického veľvyslanca na Slovensku R. Weisera prejavom rešpektu jeho krajiny voči SR, pričom ako dodal takéto "osobné" stretnutia Busha s hlavami iných štátov nie sú v jeho repertoári príliš obvyklé. "Pôjde o prvé oficiálne stretnutie slovenského a amerického prezidenta. Bývalý prezident Michal Kováč sa stretol s vtedajším prezidentom Billom Clintonom spolu trikrát, no nikdy to nebolo v Bielom dome, ale vždy pri príležitosti nejakých iných akcií. R. Schuster bude vlastne prvým slovenským prezidentom v Bielom dome. Všetci dúfame, že zároveň nie posledným...," usmieva sa hovorca hlavy štátu Ján Füle.
Náš prezident zrejme spojí pracovnú návštevu USA s oficiálnou návštevou Kanady, ktorá bola pôvodne naplánovaná medzi siedmym a deviatym júnom. "Práve dolaďujeme aj takéto detaily, aby všetko do seba zapadalo. Oficálna návšteva má svoj charakter, nepôjde sa len do Bieleho domu, budú nasledovať aj prijatia na iných úrovniach. Určite tam pôjde aj niekto z vlády. O konkrétnom zložení našej delegácie je však zatiaľ predčasné hovoriť," povedal nám včera jeho hovorca.
Ako skonštatoval, vybaviť oficiálnu návštevu a prijatie v Bielom dome nie je vôbec jednoduché. Pod kladný postoj Busha juniora sa pričinil najmä senátor so slovenskými koreňmi John Mica ako aj americký veľvyslanec Ronald Weisser. "Ten nám za tú krátku dobu, ktorú je na Slovensku, naozaj veľmi pomohol. No snažilo sa aj ministerstvo zahraničných vecí a naše veľvyslanectvo vo Washingtone. Trvalo to zhruba rok, čo sa to z oboch strán podarilo zladiť, no som rád, že teraz už návšteve nič nestojí v ceste."
S Rudolfom Schusterom odletí do zámoria okrem jeho manželky, niektorých vládnych činiteľov a zástupcov médií aj skupina slovenských podnikateľov. Ruské lietadlo TU 134 má však jeden menší problém - keď je plne naložené, jednoducho nepreletí cez oceán. "Preto zrejme nevyužijeme jeho plnú kapacitu, a tak niektoré miesta zostanú voľné," uviedol J. Füle.
Momentálne sa špekuluje aj nad darčekom pre G. Busha, ktorý má na starosti šéf protokolu. Prezidentov hovorca poprel fámy, žeby sa do Ameriky spolu so slovenskou delegáciou mal prepraviť aj dnes už svetoznámy vodný hámor z Medzeva, na ktorom si nedávno ukuli rýle švédsky kráľ a grécky prezident Helénskej republiky. "Nechápem, ako na niečo také mohol niekto prísť. Tým zároveň chcem povedať, že do USA nezoberieme prezidentovi Bushovi ako darčeky motyku alebo rýľ ukutý v tomto hámore, a takisto ani samotný hámor v lietadle nebudeme prenášať."
J. Füle si netrúfol odhadnúť ako dlho si medzi štyrmi očami poklebetia obaja prezidenti. "Teraz je ťažké hovoriť, či tam strávi hodinu alebo dve, no pravdepodbné je, že ten čas bude omnoho menší. Stretnutia však trvajú vzhľadom na nabitý program amerického prezidenta omnoho kratší čas. Ja tipujem, že to bude okolo 30-40 minút," dodal hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.