mestským častiam. Podľa slov námestníka primátora Jozefa Filasa, navrhovaná zmena, ktorá prinesie výrazné zníženie počtu poslancov v Košiciach, mestu i mestským častiam len prospeje.
"Zmena počtu poslancov z terajších 80 na 40 prinesie, v prípade schválenia parlamentom, aj ďalšie zmeny. Zmeniť sa bude musieť zásada, ktorá je teraz obsiahnutá v Zákone o meste Košice a hovorí o tom, že každá mestská časť má aspoň jedného poslanca v mestskom zastupiteľstve. Ak by to totiž malo tak zostať, vzhľadom k desiatim percentám obyvateľstva, ktorá žije v malých mestských častiach, by mali poslanecké mandáty v mestskom zastupiteľstve nerovnakú váhu," vysvetlil námestník Filas. "Inými slovami, kým teraz na zvolenie za mestského poslanca v malej mestskej časti stačí rádovo niekoľko sto hlasov, vo veľkej ide o niekoľko tisíc voličov. Keby sa teda znížil počet poslancov a zostala táto zásada, nerovnáha v sile voličského hlasu by sa ešte zvýšila, keďže relevantní odborníci tvrdia, že už pri súčasnom zákone to nie je v súlade s ústavou."
Vedenie mesta i politické strany si uvedomujú, že túto zásadu budú musieť zmeniť, obrazne povedané, Košičania. "Budeme sa musieť stretnúť všetci, ktorí k tomu majú čo povedať, prepočítať a dohodnúť sa na nejakom spôsobe riešenia. Existuje totiž viacero možností ako to urobiť. Buď rozdelíme celé mesto rovnomerne podľa počtu voličov na štyridsať častí a v každom takomto vytvorenom obvode sa zvolí jeden poslanec, alebo sa vytvorí desať obvodov s rovnakým počtom voličov, v ktorých sa bude voliť po štyroch poslancoch. To znamená, že ak aj niekto býva napríklad v malej mestskej časti Poľov a bude kandidovať v jednom z tých desiatich obvodoch, keď mu voliči dajú dôveru, má šancu dostať sa do mestského zastupiteľstva," zatiaľ len nahlas uvažuje námestník primátora.
Treťou možnosťou je podľa neho aj riešenie, že by sa malé mestské časti dohodli a vytvorili jeden spoločný obvod, v ktorom by si občania volili dvoch, troch možno štyroch poslancov do mestského zastupiteľstva, kde by hájili záujmy práve štrnástich malých mestských častí. "Ak parlament novelu v máji schváli, predpokladám, že do leta by sme sa mali v meste dohodnúť, ako to vyriešime a schváliť to v zastupiteľstve. Koncom roka nás totiž už čakajú komunálne voľby, dovtedy to musí byť jasné."
Novela zákona nezmení len počet poslancov mestského zastupiteľstva, taxatívne podľa počtu občanov mestských častí vymedzí aj počet poslancov v miestnych zastupiteľstvách. "V súčasnosti funguje v meste Košice jedno mestské zastupiteľstvo a dvadsať dva miestnych zastupiteľstiev. Celkovo ide o cca 450 poslancov, pričom po novele v novom volebnom období by ich malo byť o polovicu menej. Okrem zníženia nákladov, priblíženia sa k štandardu v európskych krajinách, zmeny podľa mňa prinesú aj väčšiu operatívnosť v práci poslaneckého zboru. Určite to bude lepšie ako doteraz."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.