poriadne pritvrdil - najprv oznámil, že nemá vlasť a potom sa vyhlásil za maďarského politika žijúceho na Slovensku.
V Budapešti sa toho veľa ešte nestalo. Duray, unesený atmosférou, s tým "felvidékom" bočný úmysel ani nesledoval. Ďalšie dve vizitky výkonného podpredsedu SMK sú ale už vedomou a cielenou provokáciou. A treba povedať, že od poslanca parlamentu navýsosť nevhodnou a zavrhnutiahodnou. To je drzosť, to nemôže, jeden zastupiteľ ľudu, bez ohľadu na národnosť, vyrieknuť - že nemá vlasť. Koho potom reprezentuje? Tu už neobstojí kritika, ktorá stačila pri "felvidéku" - že sa mal ako politik kontrolovať. Duray sa v rozhovore pre noviny a potom v televíznej debate kontroloval veľmi dobre. Všetko, čo povedal, povedal s jasnou hlavou ako svojprávny človek.
Duray je preto dôvodne podozrivý, že vstupuje do kampane ako podpaľač. V tomto zmysle sa proti jeho verbálnym výčinom ohradilo 90 maďarských intelektuálov. A rovnaký motív omieľajú zástupy slovenských politikov. Niet frekventovanejšej verzie ako tá, že namazal chodúle Malíkovej a Slotovi.
Durayovo dvojité extempore má však ešte ďalší hrot, zamierený dovnútra SMK. Tam sa finalizuje súpiska pre ďalšie štyri roky do NR SR. Len Boh vie, k čomu nová debata v strane napokon vyústi. Faktom je, že vlastnú pozíciu Duray asi neohrozil, keďže je dosť pevná. Môže však rozhýbať pôdu pod širším vedením strany. Nezabúdajme, že v SMK panuje jednota v tom, že "sme sa sklamali vo svojich partneroch" (Bárdos), ktorí "porušili celý rad dohôd" (Bugár), a "ide im iba o to, aby zostali za akúkoľvek cenu pri moci" (Gyurovszky). Duray proste vyťažuje sklamanie z reformy verejnej správy, pôdy neznámych vlastníkov, fakulty v Nitre a čiastočne aj zákona o jazykoch menšín. A jeho hlbokým presvedčením je, že v ďalšom volebnom období by SMK mala zostať mimo vlády. On si totiž dlhodobo myslí, že pre menšinovú stranu je opozícia, či mimokoaličná podpora vlády (maximálne) tá najprirodzenejšia poloha. Tu niekde môže byť skrytá pointa toho, čo spáchal.
Nájazdy na SMK, aby sa s Durayom vysporiadali (vyškrtnúť z kandidátky, degradovať na radového člena), sú nepochopením situácie. Duray reprezentuje v SMK postojový prúd, ktorý je medzi členstvom i voličmi veľmi silný. Nie je to o revízii Trianonu ani "Beneša", ale jednoducho o tom, že treba vyvodiť politické dôsledky z faktu, že pôsobenie v koalícii (podľa nich) očakávania nenaplnilo. Keďže Bugár a väčšina vedenia tento pohľad zdieľajú, je veľmi ťažké po nich žiadať sankcie. Ešte aj vtedy, keď by boli - ako teraz - odôvodnené...
Mimo triafajú aj iniciatívy typu ANO, ktorá vyzvala Bugára na oficiálne stretnutie, lebo mu chcú vysvetliť, že Duray ohrozuje "budúcu spoluprácu prointegračných síl". Slovenské "prointegračné sily" by si mali predovšetkým uvedomiť, že v SMK existuje tiež riadna nechuť k povolebnej koalícii s nimi. Personálne ultimáta pestovaniu vzťahov nepomôžu. Duray sa môže nepáčiť, ale je súčasťou SMK, ktorá má svojich voličov ako ktokoľvek. Mimochodom - nezmysel je tvrdenie, že SMK po výrokoch Duraya padli preferencie. Všetky existujúce merania sa robili pred 13. aprílom, keď v Pešti "zafelvidékoval".
Bohužiaľ, aj bez prispenia partnerov sa SMK zachovala nevážne až hlúpo. Stranícke moratórium na citlivé témy (vyjadrovať sa môžu iba schválení činitelia) a zoznam výrazov, ktoré sa nesmú používať, je známkou bezradnosti a nezvládnutia situácie. Náhubok na ústa politikov nepatrí, je dokonca absurdný, oni sú predsa práve od toho, aby sa vyjadrovali k veciam verejným. A nielen to: Príkaz, že "neautorizovaní" poslanci musia v prípade delikátnej otázky odpovedať "no comment", ich stavia do pozície čistých šaškov.
No predstavme si to. Novinár: Čo vy na Benešove dekréty? Poslanec SMK: Nekomentujem. N:??? P SMK: Mám zákaz, je to na indexe. N: Ale čitateľov by to zaujímalo. P SMK: Neviem, nepoznám, choďte za Bugárom. N: Ale ja chcem počuť váš názor. P SMK: Príďte po voľbách. N: Ste nesvojprávny? P SMK: Prepáčte, tento výraz nepoznám, nie je na zozname. Ale môžem zavolať Bugárovi...
Nezmyselným moratóriom si SMK ešte aj nastražila pascu. Už je počuť názory, že ide o úhybný manéver, lebo nechcú hovoriť pravdu. Spanikárili viac, než je únosné. Je možné, že Bugár a okolie narazia na väčšie problémy s následkami vlastnej reakcie, ako s Durayovou akciou. Neriadená strela Miklós sa im zapichla do zadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.