návšteve vynímali takmer hotové plastiky. Našli sme tu vedľa seba Tyroláka v kožených nohaviciach, Rusa s typickou baranicou, Maďara s csikos paprikami a Čecha s pivným krígľom. Ľudoví rezbári totiž pracovali na tému: Košice - multietnické mesto. Sympózium zorganizovalo regionálne združenie pre rozvoj Košíc a okolia.
Ako prezradil Ján Zbojek, zakladateľ združenia, zámerom je propagovať túto oblasť v rámci kultúry. "Sem jednoznačne patrí aj ľudové umenie, rezbárstvo, folklór a podobne. Súčasťou toho dlhodobého projektu je obnova tradícií. Ide už o druhý ročník, vlani sme pomáhali pri úprave a výzdobe Slovenskej osady v aréli Hrabiny, kde plánujeme robiť folklórne svadby a popri tom spropagovať aj to, čo je naše. Jednoducho, ľuďom ktorí sem prídu zo zahraničia, chceme ponúknuť niečo rýdzo naše," povedal.
Medzi účastníkmi sme zastihli aj rómskeho rezbára Ondreja Gadžora. Hoci sám alkoholu neholduje, vytvoril plastiku pijana, ktorá bude zdobiť barový pult. Ide vlastne iba o torzo. "Pôvodne to mala byť celá postava chlapa opierajúceho sa o barový pult. Robil som z veľkého kusa lipy a keď som ju mal skoro hotovú, praskla jej hlava. Musel som teda urobiť kompromis," priznal sa Ondrej Gadžor.
Chlapi z Liptova si so sebou priniesli už aj hotové výrobky, črpáky s figurálnymi ozdobami, ale aj vyrezávané palice. Konkurencia je vraj pod Tatrami veľká. "Roboty nie je, nuž všetci začali rezbárčiť," prezardil nám jeden z nich.
Nuž, možnože na Hrabine bude väčšia šanca čosi predať. Mala by tam totiž vzniknúť otvorená galéria a rezbári budú môcť v tomto priestore predávať svoje výrobky. "Celý problém spočíva v tom, že oni vedia rezať, ale nevedia predávať," konštatoval Ján Zbojek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.