Prednášala o tom včera študentom Prešovskej univerzity v Prešove.
"V Amerike za život ľudia šesť-sedemkrát menia profesiu. A ak treba, cestujú aj tisíce kilometrov za prácou. Dnes už nestačí povedať, ja som inžinier, kto je viac, lebo zajtra už nemusím mať prácu." Pokračovala, že čochvíľa sa už aj na Slovensku bude vyžadovať Európsky diplom zručnosti. "Vy však ani neviete, čo to je." Dodala, že na túto požiadavku by už teraz mali reagovať školy a organizovať workshopy, semináre, aby aspoň študenti posledných ročníkov získali informácie ako sa umiestniť na trhu práce.
Keltošová následne poznamenala, že v tomto smere mohla veľa urobiť kapitola o voľnom pohybe osôb pri rokovaniach s Európskou úniou. "Negociati sa však rýchlo vzdali. Boli hotoví za dva týždne, pritom Česi rokovali dva a pol mesiaca. Svoje urobilo aj vysoké percento nezamestnanosti." Uviedla, že teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, ale 7-ročné prechodné obdobie bude značne obmedzovať naše možnosti umiestniť sa na európskom trhu práce.
Asi štyridsiatim študentom Prešovskej univerzity Keltošová prízvukovala, že vo Veľkej Británií zrušili ministerstvo školstva a školstvo je podriadené ministerstvu práce. "Musí sa koordinovať vzdelávanie s pracovnou silou. Nie je predsa možné mať odbory, ktoré vychovajú nezamestnaných. Školstvo potrebuje peniaze, ale ak absolventi zostávajú nezamestnaní sú to zbytočne vyhodené peniaze."
Následne uviedla, že kým v minulom roku bolo na Slovensku 26-tisíc nezamestnaných absolventov, tak v tomto roku je ich už 46-tisíc. Zo štatistiky vytiahla aj ďalšie údaje. Povedala, že v Prešovskom kraji, ktorý je na druhom mieste v nezamestnanosti na Slovensku, mladí tvoria až 43 percent z počtu nezamestnaných. "Nechcem strašiť, ale až polovička z nezamestnaných vyšokoškolákov sú absolventmi spoločenských vied." Napokon skonštatovala, že najhoršie si robotu hľadajú absolventi Univerzity Komenského a relatívne najlepšie sú na tom absolventi Prešovskej univerzity.
V následnej diskusií študenti konštatovali neschopnosť úradníkov vyšších územných celkov spracovávať projekty pre EÚ a spýtali sa, či by sa po politickej línii nedalo na toto vyvinúť tlak. Tiež sa zaujímali, prečo sa pri rokovaniach o vstupe do EÚ neriešila nezamestnanosť tak, že Slovensko bude platiť, ale nech nám zamestnajú v priebehu piatich rokov 100-tisíc ľudí. "Robiť projekty nie je až taká veda, že by sa to nedalo naučiť, a robiť to cez politický tlak by som radšej neskúšala," uviedla Keltošová.
O riešenie nezamestnanosti na Slovensku cez vstup do EÚ poznamenala, že Európska únia si sama vyberá profesie, o ktoré má záujem. Sú to napríklad lekári, programátori, zdravotné sestry a tiež rušňovodiči. "Tak ako to chcete vy, to nefunguje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.