manželka sa ku mne chová veľmi kruto. Nechcem preto, aby po rozvode naďalej nosila moje priezvisko. Poraďte mi, prosím, čo mám robiť, aby po rozvode nenosila moje priezvisko.
Zn.: Priezvisko po rozvode
Odpoveď: Vy sám nemôžete dosiahnuť, aby vaša manželka po rozvode manželstva naďalej nenosila rovnaké priezvisko ako vy a vrátila sa k priezvisku predošlému. Vaša manželka, s ktorou sa rozvádzate, získala právo používať vaše priezvisko na základe spoločného prehlásenia, ktoré ste obaja urobili pri uzatváraní manželstva pred príslušným orgánom. Prijatie predchádzajúceho priezviska po rozvode manželstva je jedine na vašej manželke, pretože je to len jej právo. V prípade, že by sa chcela vrátiť k predošlému priezvisku, t.j. k tomu, ktoré mala pred uzavretím manželstva s vami, musela by tak urobiť najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď nadobudne právoplatnosť rozsudok, ktorým sa manželstvo rozvádza. Do tejto doby by musela oznámiť orgánu poverenému viesť matriku, kde je evidovaný váš sobášny list, že sa po rozvode manželstva vracia k svojmu pôvodnému priezvisku. Matrika na základe tohto, včas podaného oznámenia, doloženého právoplatným rozsudkom, vykoná zmenu priezviska v matrike. Správanie vašej manželky, nemôže byť dôvodom na to, aby po rozvode nepoužívala vaše priezvisko a vrátila sa k predošlému. Môžete manželku upozorniť na jej právo a požiadať ju, aby sa po rozvode manželstva vrátila k priezvisko pôvodnému. Je však len na nej, či tak urobí.
Otázka: S manželom sme postavili rodinný dom. Teraz, s pomocou nášho dospelého syna sme postavili v podkroví garsónku. Majiteľmi sme stále my, ale syn chce, aby s ním v podkroví bývala jeho priateľka, ktorá sa do domu chce prihlásiť k trvalému pobytu. Pokiaľ jej k tomu dáme súhlas, nehrozí nám, že jej budeme musieť zháňať byt, keď sa s našim synom rozíde? A môže sa prihlásiť k trvalému pobytu aj bez nášho vedomia?
Zn.: Trvalý pobyt v cudzom dome?
Odpoveď: Predovšetkým je potrebné konštatovať, že bez vášho súhlasu sa k trvalému pobytu vo vašom dome synova priateľka prihlásiť nemôže. Príslušný miestny úrad, ktorý vedie evidenciu obyvateľov, by bez vášho súhlasu žiadny zápis nevykonal. Nutné je predložiť úradne overené potvrdenie vás, ako majiteľov domu, pokiaľ sa na úrad nedostavíte osobne aj so synovou priateľkou. V prípade, ak jej súhlas k tomu, aby sa prihlásila vo vašom dome dáte, nevyplývajú pre ňu z tejto skutočnosti žiadne právo ani k domu, ani k vám. To znamená, že pokiaľ nebudete súhlasiť s jej pobytom u vás, môžete ju vyzvať, aby sa odsťahovala, bez toho, aby ste jej museli zabezpečiť náhradný byt, či ubytovanie. Súčasne sa obráťte na príslušnú ohlasovňu, ktorá eviduje trvalé pobyty a požiadajte, aby bol zrušený údaj o mieste trvalého bydliska synovej priateľky na adrese vášho domu.
Odkazy:
Zn.: Čo so synom po predaji bytu?
Ako výlučný vlastník jednoizbového bytu ste sa rozhodli, že byt predáte. Bývate v ňom spolu so synom, ktorý je na adrese vášho bytu prihlásený k trvalému pobytu. Vzhľadom k tomu, že váš syn k bytu nemá žiadne vlastnícke práva, nemáte vy, ako vlastník bytu k synovi žiadne povinnosti v prípade, ak byt predáte. To znamená, že na predaj bytu nepotrebujete synov súhlas, nie ste povinný synovi zabezpečiť žiaden náhradný byt, ani ubytovanie. Rovnako nie ste povinný vyplatiť synovi časť prostriedkov, získaných predajom bytu. Je len na vašom uvážení, ako so získanými prostriedkami naložíte a či svojmu synovi pomôžete po predaji vyriešiť bytovú otázku.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.