rýchlej prepravy na miesto určenia. Leteckí konštruktéri sa pretekajú jeden pred druhým, aby vymysleli čo najdokonalejšie kancelárie, najpohodlnejšie osobné priestory ako salón, spálňa, kúpeľňa s akceptovaním rozmarov a nárokov zákazníka.
Manažérske lietadlá majú konjunktúru. Kanadská firma Bombardier ohlásila, že v roku 1997 predala 85 lietadiel, čo bol jej rekord. Nie sú na tom horšie ani firmy Gulfstream, Cessna, Dassault, Learjet a iné, ktorých hlavní konštruktéri majú toľko objednávok, až to vyvoláva závisť klasického obchodného a dopravného letectva. K výbave lietadla nepatrí iba bytové zariadenie (pracovňa, jedáleň, kúpeľňa atď.), ale milióny sa vynakladajú na elektronické systémy ako radary, rádiové spojenie a pod. Výrobcovia nestačia doháňať meškanie vo výrobe, nemôžu dodržať dodacie lehoty buď kvôli malým výrobným priestorom alebo nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Napr. firma Dassault k svojej továrni v Little Rocku musela rýchlo pristavať hangár o ploche 50 tisíc štvorcových metrov, aby mohla ročne zariadiť interiéry 50 lietadiel.
Podľa názoru odborníkov by mala táto veľmi výnosná konjunktúra trvať aj ďalej. Zo 16 tisíc lietadiel o hmotnosti nad deväť ton, ktoré budú v prevádzke v roku 2004, by mali manažérske aerotaxi tvoriť približne polovicu, prípadne aj viac. Výrobcovia sa dokonca púšťajú do projektov nadzvukového aerotaxi, akéhosi miniatúrneho Concordu. Prvoradým cieľom konštruktérov je totiž zvýšenie rýchlosti.
Na snímke č. 1 je najvýkonnejšie a najelegantnejšie lietadlo - môže prepravovať 70 cestujúcich a 23 členov posádky vo výške 11 tisíc metrov cestovnou rýchlosťou 900 km/hod. Na jeho palube je operačná sála, 19 televízorov, 11 videozariadení, 87 priamych telefónov, elektronická bunka zabezpečuje ochranu pred nukleárnymi útokmi. Stroj je zásobovaný palivom za letu a môže byť aj týždeň vo vzduchu. Je určené pre amerického prezidenta, ktorý môže z neho vládnuť ako keby sedel v oválnej pracovni Bieleho domu (telekomunikačné systémy sa nedajú odpočúvať). V pracovni (obr. 2) má prezident okrem úradných spisov k dispozícii aj prehrávač CD so svojimi obľúbenými spevákmi. Pre miliardárov sú v lietadle (rovnako ako na jachte) luxusné kúpeľne (obr. 3) z mahagónu a pozláteného kovu. Arabskí šejkovia ale aj americkí miliardári ako Donald Tramp často žiadajú kompletné spálne a dokonalé kuchyne (obr. 4). Na palube lietadla sa pripravujú jedlá ako v najlepších svetových reštauráciách a podávajú ich v salónoch so štýlovým nábytkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.