životného prostredia Prešovského samosprávneho kraja čakali v Novej Kelči na príchod ministra životného prostredia László Miklósa niekoľko hodín, ale čakanie sa oplatilo. Hoci témou rokovania mali byť tri okruhy problémov - prechod kompetencií zo štátnej správy na samosprávu v oblasti životného prostredia, projekt združenia Veľká Domaša, ktorý získal podporu predvstupových fondov Európskej únie, a ukončenie stavebnej uzávery na Domaši, posledný okruh bol dominantný.
"Stavebná uzávera na Domaši je prekážkou rozvoja regiónu, ktorý neovplýva ekonomickou silou a je preň vítaná každá pomoc, ktorá pozdvihne životnú úroveň obyvateľstva tohto regiónu," uviedol pre náš denník poslanec Národnej rady SR Dušan Fedoročko, ktorý sa taktiež zúčastnil stretnutia v Novej Kelči pri Domaši. Stavebná uzávera na Domaši, ktorá bola prijatá ešte začiatkom 80. rokov minulého storočia, po 30. júni nebude predĺžená, hoci sa o jej predĺženie usilovalo ministerstvo pôdohospodárstva a rátalo s Domašou ako s eventuálnym zdrojom pitnej vody.," "Minister nepredĺženie stavebnej uzávery na Domaši tlmočil ako dohodu obidvoch ministerstiev. Všetkých nás potešilo, že na medzirezortnom rokovaní sa našlo riešenie, vďaka ktorému Domaša bude ešte vedená ako vyhliadkový zdroj pitnej vody, ale stavebná uzávera bude zrušená," informoval nás o výsledkoch stretnutia s ministrom životného prostredia prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula.
V koncepcii vodohospodárskej sústavy sa pozornosť sústredí skôr na Tichý Potok, kde by sa ochrannému vodohospodárskemu režimu muselo prispôsobiť len štyri obce, oproti 96 v okolí Domaše. Dohoda o nepredlžovaní stavebnej uzávery na Domaši umožní plnú realizáciu projektu združenia Veľká Domaša. Vďaka nemu za podpory predvstupového fondu Phare v okolí Domaše sa vybuduje kanalizácia a čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Stropkove, Bžanoch, Turanoch nad Ondavou a Lomnom. V časti Domaše, ktorá patrí okresu Vranov nad Topľou, pôjde o výstavbu ciest, parkovacích priestorov a taktiež miestnych ČOV. Celý projekt vyjde zhruba na vyše 213 miliónov korún a na jeho financovaní sa okrem fondu Phare bude podieľať aj vláda SR a samospráva obcí pri Domaši.
Do konca mesiaca by mali byť pripravené podklady na medzinárodný tender dodávateľa stavby. "V júni až júli by mal byť medzinárodný tender vykonaný a potom by nič nebránilo realizácii projektu Veľká Domaša. Všetci predpokladáme, že jeho realizácia začne ešte v tomto roku," sršal optimizmom I. Pribula. Tento projekt by mal poskytnúť základné podmienky pre rozvoj cestovného ruchu v tejto oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.