zničenia technickej pamiatky.
"V týchto dňoch sa predstavitelia spoločností venujúcich sa záchrane historických vozidiel dozvedeli zdrvujúcu správu. Jediné historické vozidlo, ktoré po vyradení v roku 1988 celých 14 rokov vyčkávalo na renováciu, v areáli dopravného podniku zošrotovali samotní zamestnanci dopravného podniku. Trolejbus Škoda 9Tr evidenčné č. 28 bol vyrobený v roku 1978 a v Prešove premával 9 rokov ako posledný s odporovou elektrickou výzbrojou. Ešte v roku 2000 nastala podobná situácia pri likvidácii historického vozidla Škoda Sanos 200Tr evidenčné č. 67, vyrobeného v juhoslovansko-československej kooperácii," píše sa v správe združenia, ktorá sa objavila včera na okruhu agentúry SITA.
Ako ďalej uvádza, združenie sa od roku 1996 "niekoľkokrát neúspešne pokúsilo získať obe vozidla s nevyčísliteľnou historickou hodnotou. Vedenie dopravného podniku aj napriek prísľubu spolupráce pri záchrane týchto vozidiel nevykonalo ani jediný ústretový krok, ba práve naopak, nemalo snahu ani informovať o rozhodnutí zlikvidovať vzácne technické pamiatky".
Predsedom združenia Historická spoločnosť mestskej dopravy je Gabriel Kladek, čestným predsedom dokonca prezident Rudolf Schuster. So zástupcami združenia sa nám spojiť nepodarilo, priamy telefonický kontakt naň neexistuje. Spojili sme sa však s riaditeľom DPMP Petrom Janusom. Ten sa o spomínanej správe dozvedel až od nás.
"Tak, ako je napísané, spomínaný trolejbus nebol prevádzkyschopný od roku 1988. Asi pred štyrmi, piatimi rokmi boli za mnou páni z tohto združenia, ktorí o vozidlo prejavili záujem. My sme s návrhom súhlasili. Najprv sme ho chceli dať za šrotovú cenu, neskôr sme sa dohodli, že im ho dáme zadarmo," uviedol Peter Janus a dodal, že zástupcovia združenia chceli, aby dopravný podnik dal na spomínaný trolejbus aj kolesá a na vlastné náklady ho dopravil do Košíc, čo DPMP odmietol.
"Nedošlo k zavŕšeniu rokovania," uviedol riaditeľ DPMP s tým, že odvtedy sa mu už druhá strana vôbec neozvala.
Podľa jeho slov nie je pravda, že ide o jediné historické vozidlo uvedeného typu, dve takéto sa nachádzajú v bratislavskom dopravnom podniku. Po niekoľkých rokoch a neúspešných jednaniach sa teda Dopravný podnik mesta Prešov rozhodol prestať skladovať vozidlo, lebo "nie sme na to uspôsobení". Generálne opravy trolejbusov stoja, podľa Janusových slov, v súčasnosti okolo 800- až 900-tisíc, teda oprava "veterána" by vyšla zhruba na milión. Naviac mal už nevyužiteľnú karosériu. Historické súčiastky, ktoré by mohli slúžiť na postavenie makety "veterána" má DPMP k dispozícii. Ako uviedol riaditeľ podniku, majú už o ne záujemcov z Prahy, pričom nevedel spresniť, či títo majú niečo podobné s košickou Historickou spoločnosťou mestskej dopravy. Do Prešova by mali dôjsť Pražania prevziať súčiastky 20. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.