čakal ešte zápas v plážovom volejbale. Porozprávali sme sa preto trochu aj o športe, ale najmä o politike.
Dvakrát ste neúspešne viedli stranu do volieb, najprv ODÚ, potom DS. Dnes ste opäť na kandidátke, vysoko na kandidátke SDKÚ, ktorá má šancu. Vo vás sa stále bije politik s ekonómom. Za čo sa teda považujete teraz, v predvolebnom období?
"Ako politik zodpovedný za ekonomické záležitosti a orientujúci sa na ekonomickú problematiku. Myslím, že je pravda, že sa nedá úplne oddeliť ten ekonóm vo mne od politika, no zároveň je pravdou, že ešte nie sme v situácii, v akej sú stabilné krajiny, kde ten politik nemusí byť expertom na danú oblasť, a počas svojej politickej kariéry pokojne vystrieda aj osem rôznorodých ministerských rezortov. U nás, keďže stále potrebujeme robiť reformy v mnohých oblastiach, vrátane - možno najmä - ekonomických, tak ten odborný rozmer nemusí byť na škodu. Aj keď isteže politik musí byť predovšetkým politikom."
Sledujete aj stranícky život? Napríklad posledné primárky, ktoré boli zvlášť v Prešove búrlivé...
"Sledujem, aj keď nemám explicitne politickú funkciu v SDKÚ. Takže nejako zvlášť sa neangažujem, aj keď samozrejme situáciu v strane sledujem, vnímam, primárnych volieb sa zúčastňujem, bol som aj na vyhlásení výsledkov a tlačovej konferencii po primárkach. Musím povedať, že primárky, aj keď najmä v Prešove boli spojené s istými problémami, sú v princípe veľmi dobrá vec. A SDKÚ je prvá strana, ktorá prišla s týmto demokratickým princípom aj vnútri vlastnej strany. Platí tu zrejme to, čo povedal Churchill o demokracii, že je to najhorší systém fungovania, ale najlepší, aký sa zatiaľ vymyslel. A naozaj historické skúsenosti ukázali, že je to tak. Pravdou je, že tento princíp je spojený s mnohými problémami, prekážkami, nedokonalosťami a nedostatkami, ale treba na tomto princípe trvať a on sa postupne bude zdokonaľovať a čistiť."
Ako si predstavujete vaše pôsobenie po nasledujúcich voľbách? Mienite byť znovu v politických funkciách? Alebo skúsite niečo iné, napríklad prácu v súkromnom sektore?
"Samozrejme, že keď kandidujem, tak chcem ostať v politike. V žiadnom prípade nekandidujem tak, ako možno niektorí iní, ako tváre, ktoré by v predvolebnej kampani zapôsobili a potom sa stiahli. Preto som sa rozhodol pred zhruba rokom vstúpiť do SDKÚ a to rozhodovanie bolo o tom, či chcem ostať v politike alebo nie."
Ste považovaný za autora nápadu výstavby Národného tenisového centra, čo vám bolo dosť vytýkané. Prečo vlastne takýto návrh prešiel, respektíve komu bude určené toto centrum, keď je známe, že naši najlepší tenisti platia dane v inej krajine?
"V žiadnom prípade nie som autorom myšlienky projektu Národného tenisového centra. Zároveň je pravdou, že som podporil návrh, ktorý do vlády predložil minister Ftáčnik. Hlasoval som zaň preto, lebo som presvedčený, že je to vec, ktorú by sme mali podporiť. Slovensko je vo svete veľmi neznáme. Ak ho niečím môžeme zviditeľniť a urobiť známym, tak je to šport. A nie je veľa športových odvetví, kde je to možné. Je to len hokej a tenis. Hokejových hál, v ktorých sa môžu hrať medzištátne stretnutia je na Slovensku pomerne veľa. Neexistuje jediná tenisová hala, v ktorej by sa dal hrať napríklad regulérny Davis Cup alebo Fed Cup. Všetko doteraz sa hralo na výnimky, ktoré už skončili, lebo Medzinárodná tenisová federácia ich predlžovať nemieni. Napríklad keď sa hralo v Prešove, bolo to regulérne, nebola potrebná výnimka, no jednorazové náklady na vyrobenie kurtu boli nejakých päť miliónov korún, čo boli vlastne vyhodené peniaze, lebo potom sa ten kurt dať preč. Preto si myslím, že tento príspevok pre slovenský tenis má svoje opodstatnenie."
Ako ste na tom ako amatérsky športovec? Je známe, že máte rád tenis, teraz práve otvárate ihrisko na plážový volejbal, ktorý budete hrať, vraj rád plávate... Ktoré športy ešte robíte?
"Ešte robím cyklistiku, horskú i cestnú, windsurfing, no hlavne už na to nemám čas. Čo sa týka volejbalu, kedysi som ho hrával, ale dvanásť rokov som ho už nehral, takže mám trošku hrôzu z toho, ako budem hrať. Športov, ktoré mám rád, je pomerne veľa."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.