pohľad na svet a nepresvetľujú priestory bytu, ale môžu pre nás byť aj zaujímavým estetickým prvkom na stene našej izby či kuchyne. Často sú tou poslednou bodkou, akousi čerešničkou na torte nášho snaženia o harmonickú tvár nášho domova. Okno by nás malo chrániť pred nepovolanými zrakmi, malo by zabraňovať oslneniu, malo by od nás odohnať veľmi silné letné teplo. Pokiaľ sme konzervatívni, zvolíme záclony a závesy, v opačnom prípade dáme prednosť žalúziám...
Žalúzie sú ideálne pre panelákové okná. Ide o vodorovné hliníkové žalúzie vo veľmi bohatej škále farieb a odtieňov. Samozrejmosťou je farebné zladenie celého výrobku do toho istého tónu s možnosťou farebných kombinácií lamiel. Umiestňujú sa medzi dve okná, ktoré sa potom znovu k sebe preskrutkujú. Majú veľmi dlhú životnosť. Hliníkové lamely sú v podstatne nezničiteľné. Občas sa môžu prepáliť šnúrky, aj keď dnes sa už nepoužívajú bavlnené, tak ako to bolo predtým. Teraz sa používajú trvanlivejšie silónové. Horizontálne žalúzie sa dajú použiť aj na špaletové okná, ale tam je ich umiestnenie problematickejšie. Ak sa rozhodneme pre tento druh tienenia, musíme ich umiestniť na jednotlivé krídla okien, takže na jednom okne potom môžeme mať aj dve, tri, prípadne i štyri žalúzie. Alebo ich zasadíme do interiéru pred samotné okná. V tom prípade však musíme rátať s ich slabšou účinnosťou. Platí totiž pravidlo, že čím viac sú žalúzie umiestnené do interiéru, tým menej svetla a tepla odoberajú.
Žalúziový ošiaľ, ktorý zachvátil domácnosti po revolúcii, kedy chcel mať moderné tienenie okien každý, vzal ľuďom mnohé tradičné tienidlá, medzi iným aj rolety. V mnohých prípadoch to bola chyba. Veď pre klasické špaletové okná, bežne používané v starej zástavbe, sú ako stvorené. Po čase sa k ním však mnoho firiem vracia. Avšak už v novom šate. Dnes sa vyrábajú v niekoľkých typoch: klasické rolety s pružinovým mechanizmom, rolety ovládané nekonečnou guľôčkovou retiazkou, rolety na strešné okná, prípadne rolety ovládané elektrickým motorčekom s napätím 12 alebo 220 V, ktoré je možné doplniť diaľkovým ovládaním. Rolety majú dnes celý rad farebných odtieňov a dezénov. Ponuka tkanín je veľmi široká, všetky sú stálofarebné, s antistatickou úpravou, vhodné aj pre alergikov.
Mnohí z nás trpia alergiou na prach a i napriek tomu si nevedia predstaviť, že svoje vyzbroja hliníkovými lamelami žalúzií či roletami, ich romantické duše túžia po klasických textíliách. Práve pre týchto zákazníkov vytvorili výrobcovia vertikálne žalúzie. Zhotovujú sa z látok a zo skleného vlákna, odpudzujú prach a zároveň vytvárajú dojem klasického textilu. Ponúkajú opäť širokú škálu farebnosti, často sú ladené napríklad vo farbe koberca či stien. Väčšinou sú uprednostňované svetlé, nevýrazné farby, predovšetkým biele alebo krémové a dve či tri lamely kopírujú farbu bytového zariadenia, čo pôsobí veľmi efektne. Materiálov je zas široké spektru, často sa jej použitie riadi polohou zatieňovanej miestnosti. Na sever sa dávajú lamely tenšie, aby neuberali svetlo, na juh zas hrubšie, aby zabraňovali oslneniu a prílišnému prehriatiu. Ako materiál sa používa predovšetkým polyester, bavlna, sklené vlákno, PVC, Screen a hliník. Textílie sú stálofarebné, antistatické, veľmi ťažko sa vznietia, s možnosťou čistenia pomocou ultrazvuku alebo omývateľné. Špeciálne materiály sú určené do miestností, v ktorých pracujeme s počítačom. Tie potom zabraňujú reflexii svetla. Sú perforované tisícami maličkých dieročiek, ktoré umožňujú prepustenie potrebného množstva svetla. Výrobcovia hovoria, že zabraňujú kancelárskemu stresu, človek totiž cez ne vidí von, aj keď nie celkom zreteľne, ale on sám nie je z vonku videný. V noci však, pokiaľ by sa za týmito žalúziami svietilo, výhoda nepriehľadnosti z vonku zaniká.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.