maticami, špeciálne uholníky alebo polyamidové kovanie zapustené do nábytkových dielov, má však aj funkčné úlohy, tu patrí otváranie a zatváranie skríň, zásuviek stolov a pod. Dnes obchod ponúka stále širšiu škálu nových druhov, preto si všimneme aspoň tie najzákladnejšie.
V predchádzajúcich častiach rád pre domácich majstrov sme sa informatívne dotkli aspoň základných druhov nábytkových a stavebných kovaní, ku ktorým patria predovšetkým rôzne závesy a zámky, slúžiace na zabezpečenie funkčnosti pohyblivých častí nábytku, okien a dverí. Tesárske kovania, ktoré tvoria poslednú skupinu, majú predovšetkým spájaciu, istiacu a spevňujúcu funkciu.
K bežným druhom takého kovania patria tesárske skoby, ktoré sa vyrábajú z ocele buď obdĺžnikového prierezu 5/25 až 15/30 mm, štvorcového 15/15 až 20/20 mm alebo kruhového s priemerom 15 až 30 mm. Dĺžka skoby býva 200 až 400 mm a ich hroty sú 60 až 100 mm dlhé. Hroty majú byť ostré a trochu roztiahnuté, aby sa po zarazení skoby spoj roztiahol. Pre skoby je výhodnejšie, keď sú namáhané ťahom, tlak by mohol skobu uvoľniť. Tesárske skoby môžu byť obyčajné, jednostranné a krížové.
Svorník je ďalším zo spájacích druhov tesárskeho kovania. Je to vreteno, ktoré má na jednom konci šesťhrannú alebo štvorhrannú hlavu, na druhom konci má vyrezaný metrický závit, na ktorý sa naskrutkuje šesťhranná alebo štvorhranná matica. Keď hlava a matica ležia priamo na dreve, dávame pod ne kruhové oceľové podložky.
Svorníky môžu byť spínacie, ktoré zabezpečujú spoje driev urobené tesárskymi väzbami, alebo nosné, ktoré sa používajú na bodové spájanie dreva bez tesárskych väzieb. Svorníky sa používajú na spájanie driev väčších prierezov, pričom priemer svorníkov musí byť najmenej 10 mm. Pri profesionálnom použití sa počet a prierez svorníkov na jeden spoj určuje statickým výpočtom, takže využitie v dielni domáceho majstra je dosť obmedzené.
Kotevné skrutky sú podobné svorníkom, ale namiesto hlavy majú vreteno, na jednom konci rozšírené a s tŕňmi, ktoré zabraňujú vytiahnutiu skrutky z dreva.
Objímky a strmene sa vyrábajú z plochej alebo kruhovej ocele.
Objímky sa skladajú z dvoch častí, aby sa skrutky mohli dotiahnuť. Prvá časť je v tvare písmena U a na konci oboch ramien má metrický závit na maticu, druhá časť je podložka obdĺžnikového prierezu s dvomi otvormi na ramená prvej časti.
Príložky sú z pásovej ocele 30/5 až 50/5 aj hrubšej používajú sa na spevnenie spoja. Tvoria podklad pod hlavy a matice skrutiek.
Ťahadlá sú špeciálne druhy kovania určené na zachytávanie nežiaducich vodorovných síl v drevených konštrukciách. Sú vyrobené z ocele kruhového prierezu, jeho veľkosť záleží od veľkosti pôsobiacej sily. Spojenie ťahadla s drevenou konštrukciou vytvoríme objímkou, alebo pretiahnutím ťahadla pätou konštrukcie a zaistením skrutkovou maticou s príslušnou podložkou. Ťahadlo má dve časti, ktoré sú vzájomne spojené, prípadne napínané rektifikačným článkom, teda špeciálnou dvojitou maticou s ľavým a pravým závitom.
Jestvuje ešte veľa ďalších druhov kovaní, nielen tesárskych, ale aj stavebných a nábytkových, niektoré ani bežne v obchode nekúpime, pretože sú vyrábané pre špeciálny kus nábytku s istou špecifickou funkciou. Sú to rôzne konštrukcie z pásovej ocele doplnené pružinami pri rozkladacích kreslách a posteliach, špeciálne kovové doplnky zabezpečujúce vyklápanie okien a mnohé ďalšie. Snažili sme sa poskytnúť prehľad o tých najzákladnejších, s ktorými sa pri bežných výrobkoch a ich opravách najčastejšie stretávame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.