Juh. Žiaľ, aj iné časti mesta žijú svojimi každodennými problémami a nové ohnisko nervozity obyvateľov Kežmarku vzkypelo tento týždeň v mestskej časti, ktorá je v povedomí domácich známa ako "kolónia".
Spomínaný konflikt je úzko spojený so zlou sociálnou situáciou väčšiny obyvateľov ulice Továrenská, ktorú sa časť z nich snažila riešiť cestou peňažných pôžičiek. Sumy pohybujúce sa na úrovni približne tridsať až štyridsať tisíc korún priali za podmienky, že v prospech veriteľov založia svoje byty.
"Už niekoľko rokov som bez práce, takže peňazí mám skutočne málo. Požičal som si zhruba 30-tisíc korún, pričom do pol roka som mal vrátiť o niečo vyše desať tisíc korún viac. V rámci vybavovania úverových formalít som pustil z ruky niektoré dôležité dokumenty a výsledok je taký, že na liste vlastníctva k môjmu bytu dnes figuruje úplne iný človek. Žiaľ, nemám na to, aby som požičané vrátil a tak mi bolo oznámené, že prvého mája o šiestej hodine ráno príde nákladné auto, ktoré ma aj s rodinou odsťahuje," opísal nám svoj príbeh Ján Antal, jeden z obyvateľov Továrenskej ulice v Kežmarku, ktorý v dôsledku spomínanej pôžičky prišiel doslova o strechu nad hlavou.
"Takýchto príbehov je viac," tvrdí obyvateľka Továrenskej ulice Margita Knapíková a hovorí ďalej: "Jednoducho im nájdu jedno až dvoj mesačný prenájom niekde na priváte. Potom ich vysťahujú z vlastného domu, pričom do neho o pár dní nasťahujú nových nájomníkov." Podľa jej mienky ide väčšinou o chronických neplatičov z okolitých miest, ktorí takouto cestou uvoľnia slušné byty na sídliskách, ktoré majú oveľa vyššiu trhovú cenu. "Je to proste veľké nešťastie našich susedov, na ktorom niekto zarába. Takéto bytové transakcie sú v konečnom dôsledku výbornou možnosťou na obohatenie sa," konštatuje M. Knapíková a dodáva, že hlavnou príčinou nespokojnosti obyvateľov "kolónie" sú práve noví nájomníci bytov. "Sú to Rómovia, na ktorých sedí len jedno výstižné slovo - neprispôsobiví," hovorí s rozhorčením Margita Knapíková.
"Na našej ulici žijeme ako jedna veľká rodina. Nechceme aby sa to tu zmenilo na getto," doplnila ju ďalšia obyvateľka ulice Anna Bartošová dodávajúc, že už prví noví nájomníci si priamo pred vstupom na ulicu začínajú robiť skládku.
"Našich slušných susedov sťahujú preč a ich miesto zaberajú asociálne mnohopočetné rodiny rómskeho pôvodu, ktoré sem sťahujú až zo susedných okresov. Aké je toto mesto, keď poskytne "azyl" ľuďom, ktorých sa všade naokolo chcú zbaviť. A my sa na to máme pozerať so založenými rukami?" pýta sa ďalší zástupca dotknutých občanov Miroslav Šugarek.
Hnev obyvateľov Továrenskej ulice preto naplno vzkypel minulý týždeň keď iniciovali spísanie petície, pod ktorú sa v krátkom čase podpísala vyše stovka ľudí. Posolstvom petície, k predstaviteľom mesta a poslancom mestského zastupiteľstva, je výzva, aby novým nájomníkom nepriznávali trvalé bydlisko a na dôvažok prijali také opatrenia, aby obyvatelia spomínanej ulice neprichádzali o strechu nad hlavou.
"Závery, ku ktorým sme dospeli po porade s právnym zástupcom, sú jednoznačné. Ak občan preukáže, že je právoplatným vlastníkom nehnuteľnosti, mesto nemá právny dôvod nepriznať žiadateľovi trvalý pobyt v obci. Mesto teda nemá účinnú páku, ako týmto občanom pomôcť," skonštatoval na margo problému Prednosta Mestského úradu v Kežmarku Marián Dafčík, dodávajúc, že právne je celá záležitosť týkajúca sa bytových transakcií v poriadku.
Takmer totožné stanovisko zaujal k celej problematike aj Ján Žihal, ktorý zastupuje občanov ulice Továrenská v mestskom zastupiteľstve. "No čo mám teraz urobiť, veď tí ľudia ku mne prišli, keď už bolo päť minút po dvanástej," skonštatoval J. Žihal dodávajúc, že etika v tomto prípade prehráva s právom na body. Človek, ktorému ide o pokojný život a strechu nad hlavou sa však s takýmto tvrdeniami asi neuspokojí...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.