nemecký denník Die Welt.
Všeobecný nárast hodnôt IQ zaregistroval v roku 1987 novozélandský psychológ James Flynn. Podľa jeho odborných poznatkov sa inteligencia obyvateľov vyspelých krajín od konca druhej svetovej vojny zvýšila. Tento jav známy ako Flynnov efekt potvrdili aj vyhodnocovania psychologických testov v Belgicku a Holandsku, kde sa všetci branci musia podrobiť psychologickému vyšetreniu.
Testy pre brancov sú povinné aj v Dánsku. A práve z tejto krajiny prišli prvé signály o tom, že Flynnov efekt začína stagnovať a inteligencia mladých ľudí zostáva od 90. rokov na rovnakej úrovni, v roku 1999 zaregistrovali dánski odborníci dokonca jej zníženie. K podobným záverom prišiel aj švajčiarsky psychológ Urs Schallberger.
Nájsť odpoveď na vysvetlenie tohto zaujímavého problému nie je vonkoncom ľahké. Pod nárast všeobecnej inteligencie sa podľa väčšiny expertov podpísala lepšia výživa a reforma školského systému. Od 70. rokov sa však školstvo napríklad v Dánsku nereformuje a zostáva na rovnakej úrovni. Bez zmien v tejto oblasti však začína stagnovať aj inteligencia mladých ľudí, tvrdia psychológovia.
Závery dánskych odborníkov potvrdili aj najnovšie výsledky inteligenčných testov v Singapure a v Južnej Kórei. V týchto krajinách sa systém vzdelávania reformuje a stúpa aj inteligencia detí. Rovnaké poznatky získali vedci aj v krajinách tretieho sveta.
Dánsky psychológ Thomas Teasdale z univerzity v Kodani spája klesajúcu úroveň inteligencie s poklesom záujmu o získanie stredo- a vysokoškolského vzdelania.
Podstatne pesimistickejší je však samotný James Flynn: "V dejinách ľudstva viedol blahobyt zakaždým k dekadencii a teda aj k poklesu inteligencie. Tak to bolo už za starých Rimanov," tvrdí psychológ. Ľudstvo musí jednoducho ohlúpnuť, aby mohlo zas zmúdrieť, dodáva Die Welt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.