a neskôr aj ku kamenným sochám sa dostal pomerne nedávno, pred desiatimi rokmi. Práce Ladislava Staňa sa vyznačujú originálnym rukopisom, dominuje figúra a portrét, pričom vždy necháva vyniknúť pôvodnému tvaru kameňa. Jeho plastiky pôsobia priam surrealistickým dojmom. Najobľúbenejším materiálom je travertín, ale nepohrdne ani pieskovcom. Vidiecky ateliér Ladislava Staňa vyhľadáva aj miestna bohéma. Na kus reči sa pristavia maliari Štefan Roskoványi, Dušan Baláž, ale aj fotograf Vlado Vološin a mnohí iní.
Stretli sme sa v prostredí galérie "BOD" na Kováčskej ulici, kde v týchto dňoch vystavil svoje práce. Ďalšia časť plastík je momentálne v jednej zo súkromných galérií v Tirolsku. "Výtvarnú školu nemám, som strojár, začal som robiť vo voľnom čase. Prišlo to spontánne. Najprv som vyrezával drievka. Neskoršie som zistil, že šikovných a dobrých rezbárov je veľa, rýchlo som sa teda preorientoval na kameň. Nepoznám veľa amatérov, ktorí robia s týmto meteriálom. Mám z toho radosť, keď môžem obyčajnému kameňu vdýchnuť tvar, oživiť ho," rozpráva Ladislav Staňo.
Jeho plastiky obľubujú mnohí zberatelia. Nikdy však nerobí na objednávku, musí mať vraj pri tvorbe pocit tvorivej slobody. "Nemám rád, keď mi niekto rozkáže: Toto urob tak alebo onak," prízvukuje. Občas sa mu však podarí trafiť sa do nálady diváka úplne náhodou. Jeho tváre s charakteristickými veľkými ústami v satyrskom úškľabku, sa totiž okolidúcim priam prihovárajú. Márne by ste však hľadali dve rovnaké.
Kopírovanie, aj cudzých diel, je tomuto autorovi vzdialené. Hoci, ako tvrdí, občas ho niekto podozrieva, že robí podľa predlohy. "Podnetom je skôr tvar materiálu, z ktorého robím. Pozriem sa a vidím výsledný tvar. Aj keď kameň opracúvam, vždy nechám nejakú časť nedotknutú. Aby sa zachovala pôvodná štruktúra. A že by som niečo zámerne študoval a vyberal, to určite nie," dôvodí sochár, ktorého častým motívom je žena. Podobne ako prvotní umelci oslavujúci materstvo, zvýrazňuje poprsie a zadok. "Ženy sú krásne. Možno aj preto, že som ich urobil už strašne veľa, robím ich s ľahkosťou. Sú to vďačné objekty," priznáva.
Výstavu v Kope nazval "S odovzdaným srdcom", podľa ženského torza s prázdnym otvorom v hrudi. Ide o metaforu, ktorá by mohla definovať celú jeho tvorbu.
Otec štyroch detí sa teší, že jeho prvorodený syn ide v jeho šľapajach. Študuje rezbárstvo na strednej škole. Spolu sa predstavili na viacerých výtvarných plenéroch, ktoré organizovalo Osvetové stredisko v Košiciach. Najbližšie čaká Ladislava Staňa cesta do zahraničia. Svoju tvorbu predstaví v Nemecku na Dňoch slovenskej kultúry pod záštitou prezidenta Rudolfa Schustera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.