nebezpečného biologického odpadu v bývalej Kafilérii a.s. Drienov. Ako sme už informovali, po tomto zasadnutí a opätovnej previerke uloženého odpadu sa mali kompetentní rozhodnúť o ďalšom postupe. V hre sú totiž nemalé množstvá tukov, sušenej krvi, nelisovanej mäsokostnej múčky, ale aj infikovanej vody, o ktorej sa predpokladá, že začne prenikať do podzemných vrstiev aj neďalekej rieky. Odpad tam napokon stojí už dva roky. Háčik bol a ostal v tom, kto uhradí 733 tisíc korún za likvidáciu a práve túto otázku sa pokúsili kompetentní tentoraz radikálne riešiť.
"Situácia je vážna, najmä v odpadových vodách. S konečnou platnosťou sme určili 14-dňový limit a zadefinovali etapizáciu likvidácie. Ide o to, aby pôvodca odpadu zadal objednávku na likvidáciu firme N-Adova, ktorá má potrebnú technológiu a je ochotná realizovať ju. Ak to do tohto termínu neurobí, okamžite podám podnet na okresnú prokuratúru," povedal nám v piatok predseda komisie a zároveň prednosta OÚ v Prešove Milan Benč. Pod etapizáciou mal na mysli zlikvidovať najprv odpadovú vodu, ktorá reálne môže zamoriť životné prostredie a kontaminovať vodu v rieke, ďalej kadávery, mäsokostnú múčku, tuky a sušenú krv.
Mimochodom, okresný prokurátor Michal Glevaňák je členom komisie a na ostatnom zasadnutí sa podrobne informoval o súčasnej situácii. Dôvody, prečo k nej došlo, by však musel skúmať podrobnejšie, teda na základe dostupnej dokumentácie. Napokon, kafiléria bola štátnym strategickým podnikom, neskôr ju v privatizácii prevzali konatelia akciovej spoločnosti, ale fungovala so štátnymi dotáciami na technológiu.
Podľa zákona by teda likvidáciu mal uhradiť konateľ kafilérie v likvidácii, Ján Horgoš, prostredníctvom likvidátorky Emílie Sekelovej. Faktom však je, že účty spoločnosti sú zablokované a takouto hotovosťou nedisponuje. Tento fakt inicioval požiadavku, aby ministerstvo pôdohospodárstva SR pomohlo situáciu finančne riešiť.
"Konzultoval som s ministerstvom a dostal som odpoveď, že prostriedky na tento účel nemajú, hoci berú na vedomie aj fakt, že stav sa už stal havarijným. Tiež trvajú na tom, že zodpovednosť je na pleciach konateľa. Ak by došlo ku kríze a štát by musel investovať do likvidácie aj tak by vzniknuté náklady neskôr od konateľa vymáhal," vysvetlil M. Benč a zdôraznil, že ak do dvoch týždňov nebude na svete oficiálna objednávka na likvidáciu, osobne podá podnet na trestné stíhanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.