2000 znížilo o 264 906-tisíc korún, vlaňajšie čerpanie dosiahlo úroveň 8 879 163-tisíc korún. Podľa informácie hovorkyne ústredia Sociálnej poisťovne Andrei Kadnárovej, v rámci Prešovského kraja vykázali nižšie výdavky len okresy Svidník a Vranov nad Topľou.
Na celkových výdavkoch nemocenského poistenia, do ktorého patrí aj materská, rodičovský príspevok, ošetrovanie člena rodiny a podobne, mali najvyšší podiel výdavky na nemocenské. Ide až o 82,66 percenta, čo je 7 339 883-tisíc korún. "Podľa poznatkov pobočiek percento práceneschopnosti ovplyvňuje okrem zdravotného stavu obyvateľstva aj sociálna situácia, nezamestnanosť, životné prostredie regiónu a stav zdravotníctva," uviedla hovorkyňa. Pre porovnanie, v okrese Prešov sa príjmy na nemocenské poistenie za december 2000 až november 2001 pohybovali na úrovni 332 525 tisíc a výdavky 373 080 tisíc korún. Pritom miera nezamestnanosti bola n úrovni 24,50 percenta a priemerná práceneschopnosť 6,7 percenta. Rozdiel v príjmoch a výdavkoch bol teda v mínuse o 40 555-tisíc korún. Porovnateľný mínusový rozdiel vykázal aj okres Stará Ľubovňa pri 18,92 percentnej miere nezamestnanosti, pričom práceneschopnosť dosiahla 12,35 percent. Podobné vysoké čísla sa týkajú aj okresu Svidník. Spomínané údaje potvrdzujú aj reálny fakt, že v regiónoch, kde je vysoká miera nezamestnanosti a nízke priemerné mzdy si mnoho rodín niekedy rieši svoju sociálnu situáciu, alebo pracovno-právne vzťahy, "maródkami".
Z iného súdka je stav platobnej disciplíny. Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčšími neplatičmi sú zväčša štátne inštitúcie. "Medzi neplatičov patria najmä podniky v rezortoch hospodárstva, pôdohospodárstva, výstavby a verejných prác, zdravotníctva a dopravy, pôšt a telekomunikácií," potvrdila nám A. Kadnárová. Nehovoriac o tom, že každoročne pribúda počet firiem, ktoré vstupujú do likvidácie, alebo konkurzu a ich pohľadávky sa často stávajú nedobytnými.
Vo všetkých okresoch Prešovského kraja patria medzi najväčších dlžníkov nemocnice a štátne zdravotnícke zariadenia. Pritom, ako zdôraznila hovorkyňa, deje sa to napriek balíku financií na oddĺženie, ktorý mal v rámci Slovenska v roku 2000 hodnotu 1,5 miliardy a vlani 1,44 miliardy korún. Ďalším z najväčších dlžníkov sú Železnice SR.
V okrese Prešov mimo spomínaných inštitúcií sa medzi veľkých dlžníkov zaradili Imuna Šarišské Michaľany, prešovské ZPA či Východoslovenské Autodružstvo. K nim sa priradili aj firmy v konkurze, ako je Galastroj, a. s., Sabinov, Drevokombinát Šariš, a. s., či Poľnohospodárske družstvo Lemešany.
Napríklad v okrese Bardejov ide mimo nemocnice až o sedem firiem v likvidácii. Vo Vranove nad Topľou prakticky o všetkých väčších zamestnávateľov, ako je Bukóza, a. s., Chemkostav, s. r. o., aj Chemkostav, š. p., tiež Stavbár, š. p.
Podobná situácie je v Poprade, kde vysoké pohľadávky smerujú do kľúčových podnikov ako je Tatrasvit, a. s., Naftoprojekt, spol. s r. o., Pozemné stavby, š. p., v konkurze a Gas and Oil, s. r. o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.