zvládnutí kurzu v autoškole. Rozdiel je v tom, že ho neudeľuje dopravný inšpektoprát, ale plavebná správa," povedal nám Ladislav Solár, spolumajiteľ pltnice v Červenom Kláštore. Jeho "konkurent" Rudolf Velička (na snímke) z neďalekých Majerov jedným dychom dodáva, že tak, ako na vozovke, tak i na rieke platia jasné pravidlá hry.
Pltník musí dovŕšiť osemnásť rokov. V rámci "praktického vyučovania" absolvuje vyše 50 splavov dolu Dunajcom. "Na rieke musí poznať, každý kameň, plytčinu, každú zákrutu a nebezpečné miesto," prízvukuje R. Velička. Okrem praktickej jazdy absolvuje uchádzač o pltnícku licenciu aj 52-bodový test. Až po úspešnom zvládnutí praktickej jazdy a testu má "učeň", ako nových, nádejných pltníkov volajú ich starší kolegovia, nárok na "vodičák" na plť.
Každoročne sa do kurzu pltníkov prihlási zhruba desať ľudí. Podľa L. Solára všetci zvyknú urobiť skúšky na prvýkrát. Všetci novici sú výlučne muži. Pltničky na Dunajci nenájdete. A ako sa noví vodiči drevených korábov prijímajú do cechu? Nič zvláštne sa nedeje. "Nového pltníka chytíme za ruky a nohy a oblečeného ho hodíme do Dunajca," hovorí šéf pltníkov z Majerov. Ich kolegovia z Červeného Kláštora zatiaľ nejaký špeciálny rituál nevymysleli. "Asi budeme musieť o niečom porozmýšľať," prisľúbil pltník z Červeného Kláštora.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.