možný krach spoločnosti Želba, nad ktorou visí ako Damoklov meč konkurz. Spiškonovoveská firma by so sebou stiahla i baňu a závod Siderit v Nižnej Slanej.
Problémy tunajších baníkov sa ťahajú už viac ako dva roky, počas ktorých manažment firmy nebol schopný zrealizovať inováciu technológie výroby vysokopecných peliet, na ktorých stojí ako baňa, tak donedávna i celá spoločnosť. Kým v minulých rokoch boli ešte ekonomické výsledky Sideritu nad čiarou a Nižná Slaná produkovala zisk, pričom ťahala nad vodu celú Želbu, dnes už je to v Siderite naopak. Rozbujnené vedenie Želby s kopou úradníkov v Spišskej Novej Vsi peniaze získané vďaka gemerskej fabrike buď neefektívne vyhodilo von oknom na rôzne aktivity, ktoré krachli, alebo manažéri úspešne investovali doma na Spiši, kde spustili dve dcéry Želby. Ťažba sadrovca v Rudňanoch a strojárenský závod v Švábovciach sú teraz na Siderite nezávislé. Snáď aj prosperujúce a navyše bez dlhov. (Ak sú v červených číslach, tak to iba svedčí o (ne)schopnosti manažmentu celej spoločnosti).
O blesk z jasného neba sa postarala vo februári košická firma FER-EKO so ´smiešnou pohľadávkou´ vo výške 402-tisíc. A to v čase, keď dlhy Želby voči napríklad SPP vzrástli na 3,3 miliardy. To len na ilustráciu, lebo miliónových veriteľov má Želba viac. Snahy U.S.Steelu pomôcť Nižnej Slanej, k čomu prispela i intervencia premiéra Dzurindu a jeho vicepremiéra Mikloša, však v Želbe nenašla pochopenie. Alebo si to jej vedenie vysvetlilo svojsky. Amíci však pre tunelovanie a jemu podobné na Slovensku populárne aktivity v podnikaní nemajú pochopenie. Obchod s nižnoslanskými peletami cez tretiu firmu Goodishovi riadne smrdí. Rovnako ako prepúšťanie zamestnancov Sideritu, ktorým sa Želba snaží znížiť výrobné náklady. Na to má slúžiť štátna pomoc v objeme 180 miliónov korún rozdelených na tri roky, s ktorými už počíta i štátny rozpočet. Za to, že do Sideritu tieto peniaze ešte neprišli, môže jedine manažment Želby, ktorý neustrážil pohľadávky svojich drobných veriteľov. Takisto môže aj za všetky ekonomicko-sociálne problémy baníkov v Nižnej Slanej. Jednoducho, táto spoločnosť je čisto súkromná.
Isté je dnes iba jedno. Slovensko je veľmi blízko od vzniku ďalšej hladovej doliny. V údolí Slanej medzi Rožňavou a Dobšinou sa situácia môže vyvŕbiť ako teraz v Detve (a predtým aj inde na Slovensku). Nejde iba o baníkov. Nezamestnanosť sa priblíži k 40 percentám a o prácu prídu aj obchodníci, dopravcovia, železničiari a ďalší. Ďalší (noví) nezamestnaní budú trieť biedu, vyhrotia sa medziľudské vzťahy a sociálna kríza sa prehĺbi ešte viac. Páni odborári a iné politické živly, ktoré strácajú orientáciu aj v prípade, že by mali k dispozícii najmodernejšie navigačné zariadenia od NASA, nech nezabudnú na jedno. Protestovať, vyhrážať sa a hulákať by mali hlavne v Spišskej Novej Vsi pred sídlom Želby. Je to bližšie ako do Bratislavy, aj keď pôjdu okľukou. V Košiciach sú tiež supermarkety.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.