kostola, prešlo už niekoľko rokov. Problémy, ktoré spôsobila spomínaná rekonštrukcia chrámového námestia však pretrvali dodnes a miestna komunita evanjelickej cirkvi augsburského vyznania neskrýva, že je s postupu riešenia problému znechutená.
"Nech sa na nás nikto nehnevá, ale v otázke riešenia nášho problému nebadáme zo strany nášho mesta takmer žiadnu dynamiku," hovorí správca miestnej farnosti evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Roman Porubän. Podľa jeho názoru nebol pri rekonštrukcii námestia v okolí dreveného artikulárneho kostola zvolený najvhodnejší technologický postup. "Nie som stavbár, ale je logické, že keď sa v bezprostrednej blízkosti budovy kladie nová dlažba, tak tú starú treba vybrať a odstrániť. Namiesto toho boli v našom prípade položené nové dlaždice priamo na staré. To spôsobilo zlé spádovanie odtokovej vody a teda aj náš súčasný problém. Nový poklad námestia je v súčasnosti asi desať centimetrov nad úrovňou kostolnej dlažby, čím vlastne vytvára efekt lievika a preto v čase topenia snehu či prudkých lejakov stekajú prúdy vody priamo do chrámu," opísal nám R. Porubän fungovanie zákonov fyziky, ktoré priamo poškodzujú významnú Národnú a kultúrnu pamiatku Slovenska.
Za pravdu mu dáva aj samotný autor projektu prestavby námestia Ing. arch. Jozef Figlár. "Rekonštrukcia okolia kostola bola urobená skutočne zle a nekvalitne," povedal pre náš denník spomínaný architekt dodávajúc, že sa to jednoznačne týka aj problematiky vyspádovania dažďovej vody. "Dá sa to vidieť voľným okom. Ovplyvniť som to však nedokázal. Stavebný dozor vykonávalo mesto. Mňa ako projektanta stavby nezavolali na konzultáciu ani raz," podotkol J. Figlár, ktorý vo svojom ďalšom konštatovaní posunul problém do úplne inej roviny. "Taká nekvalitná stavba, by asi ťažko prešla kolaudačným konaním. To však doteraz neprebehlo a preto možno tento projekt považovať za neukončený," konštatuje jeho autor.
Tento závažný fakt nám potvrdil aj vedúci odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kežmarku Ing. Štefan Zima. "Značnú časť stavebných a dodávateľských prác realizovala pri rekonštrukcii dlažby v blízkosti dreveného artikulárneho kostola firma Formbeton. Tá sa však v priebehu výstavby dostala do konkurzu a ukončila svoju podnikateľskú činnosť," oboznámil nás Š. Zima s dohrou celej rekonštrukcie, na ktorej samotné mesto Kežmarok stratilo približne 140-isíc korún, ktoré dalo firme ako preddavok na stavebné práce.
Mesto však prišlo nie len o peniaze, ale aj dosah nad kontrolou kvality prác. "Keby sme však aj chceli objekt skolaudovať, zistené nedostatky nie je u koho reklamovať, keďže realizátor stavby skrachoval," konštatuje Š. Zima, jedným dychom dodávajúc, že voda z blízkosti chrámu bola odvodnená vybudovaním príslušnej kanalizácie a všetky stavebné práce boli vykonané v súlade s projektovou dokumentáciou.
Ponosy kežmarských evanjelikov však svedčia o tom, že takéto úpravy asi neboli dostatočné. Mesto teda musí priložiť ruku k náprave problému, pod ktorý sa možno nepriamo podpísalo. Všetko však väzí na peniazoch. "Na riešenie tohto problému mám k dispozícii 30-tisíc korún. Kto sa vyzná v cenách stavebných prác, tomu je jasné, že akákoľvek výrazná náprava nie je reálna," konštatuje Štefan Zima.
Do národnej kultúrnej pamiatky preto možno bude zatekať aj naďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.