Miestnej organizácii Csemadok-u v obci pod Holubou skalou, v Hrhove. Počas dlhých zimných večerov sa schádzali divadelníci, aby sa venovali príprave a skúškam novej hry, a predstavili sa svojmu publiku. Do svojho repertoáru krúžok zaraďuje hry maďarských klasikov, konverzačné komédie, ktoré však prinášajú divákovi aj jadro ponaučenia. V tejto sezóne naštudovali hru dramatika z prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia, Gábora Andora, o pomeroch na malom meste kdesi pánubohu za chrbtom.
Hra s názvom DOLLÁRPAPA (Dolárový tatko) má jednoduchú zápletku chudobná rodina profesora na miestnom gymnáziu očakáva dedičstvo od (podľa nich bohatého) príbuzného z Ameriky. Príbuzný pricestoval, ale namiesto túžobne očakávaných miliónov priniesol len dve strieborné päťdolárové mince. A na týchto pár dolároch založí mladý právnik Szekeres, ctiteľ jednej z profesorových dcér, rozkvet celého mesta a samozrejme aj svoje šťastie v láske.
Predstavenie je je spestrené mnohými slovnými hračkami, zaisťujúcimi časté výbuchy smiechu divákov a mohutné salvy potlesku. Niektorým postavám, resp. ich predstaviteľom by sa síce dala vytknúť určitá schematičnosť a niekedy aj možno prílišný pátos v prejave, ale práve v tom je čaro ochotníckeho divadla. Profesionálny výkon však podali hlavne predstavitelia dvoch kľúčových úloh Gábor Sallai v úlohe Thomasa Hoffmanna, navrátivšieho sa amerického príbuzného a Katarína Lengyelová v úlohe tety Tildy, profesorovej manželky. Štandardne dobre boli podané aj úlohy miestnych aristokratov, otca v podaní ostrieľaného ochotníka Gyulu Kardosa a syna v podaní osvedčeného komika Feriho Lengyela. Chválu si však zaslúžia všetci členovia krúžku, hoci už len za obetavosť, s akou venovali svoj voľný čas užitočnej veci. Hru režíroval István Lengyel, ktorý si aj zahral úlohu advokáta Szekeresa.
Jozef Peniaško, Hrhov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.