domov. Aktuálnou témou sú preto v súčasných dňoch pre kriminálnu políciu v Spišskej Novej Vsi preventívne opatrenia, ktoré vedú k zníženiu tohto druhu trestnej činnosti.
Napriek tomu, že policajné štatistiky v rámci okresov Spišská Nová Ves a Gelnica zaznamenávajú vo všeobecnosti z roka na rok nárast trestnej činnosti, vykrádania bytov majú klesajúcu tendenciu. "Do 2. mája 2002 sme zaevidovali spolu desať prípadov tohto druhu. Z toho v šiestich prípadoch je už páchateľ usvedčený. Jedno vlámanie je zatiaľ neobjasnené. V ďalších troch prípadoch sú síce páchatelia známi, ale vec je v štádiu dokazovania," uvádza riaditeľ kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi mjr. JUDr. Jaroslav Dulík.
Prvý štvrťrok minulého roku sa niesol v znamení väčších čísel. Celkovo si zlodeji trúfli s úmyslom kradnúť navštíviť cudzie obydlia sedemnásťkrát. Jedenásti páchatelia boli už z tejto trestnej činnosti usvedčení. Podľa riaditeľa kriminálnej polície priaznivý pokles má na svedomí hlavne zvýšená opatrnosť majiteľov bytov a rodinných domov. "Dôležitú úlohu zohrávajú v tomto smere preventívne opatrenia, ktoré sa vykonávajú v rámci Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi. Jedným z nich sú napríklad pohovory s domovníkmi v oblastiach, kde je evidovaný vyšší nárast tejto trestnej činnosti," dodáva J. Dulík. Okrem toho OR PZ v Spišskej Novej Vsi disponuje vlastnou internetovou stránku, ktorá tiež obsahuje určité návody k tomu, ako sa vyhnúť nežiadúcej zlodejskej návšteve.
Čo sa týka mozaiky páchateľov, najviac starostí spôsobujú policajtom tí zlodeji, ktorí sa špecializujú na vykrádania bytov. "V našom okrese však teraz neevidujeme žiadnych špecialistov, všetci sú totiž vo väzbe," konkretizuje J. Dulík.
Medzi takzvanými prvopáchateľmi sa v poslednej dobe nachádzajú vo veľkej miere maloletí a mladiství. "V škole sa kamarát kamarátovi pochváli, čo všetko majú doma. Situácia je znásobená aj tým, že chlapec má pri sebe kľúč od bytu. Stačí iba chvíľa, kedy budúci zlodej využije nepozornosť svojho kamaráta a ukradne mu spomínaný kľúč. Títo páchatelia si väčšinou neuvedomujú nebezpečnosť svojho konania a využívajú momentálnu situáciu," hovorí riaditeľ kriminálnej polície.
Komplikovaná situácia nastáva pri vymáhaní spôsobenej škody. "Bohužiaľ pri zadržaní páchateľa sú už ukradnuté veci väčšinou predané. Poškodený si v tomto prípade uplatňuje nárok na náhradu škody v občianskoprávnom konaní," upozorňuje J. Dulík. Častokrát sa však jedná o veľmi zdĺhavý proces. Aj táto skutočnosť by preto mala viesť majiteľov bytov a domov k väčšej opatrnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.