asanačnom pásme nad bývalým pivovarom na Terase. Celú akciu sprevádzalo maximálne utajenie. "Nechceli sme, aby sa o tom dozvedela verejnosť alebo nejakí rómski aktivisti, ktorí by to mohli prekaziť," povedal nám v piatok večer vysokopostavený mešťanosta, ktorí si neprial byť menovaný.
Deň D a hodina H nastala v sobotu ráno o šiestej hodine. Na akciu si musel privstať starosta MČ Košice - Terasa Pavol Mutafov, šéf mestskej polície Tibor Danko, množstvo štátnych policajtov, no predovšetkým viceprimátor Jozef Filas, ktorý bol ako veliteľ za toto "mecheche" priamo zodpovedný. Až po jeho súhlasnom prikývnutí sa akcia mohla začať.
Pokojne spiacich Rómov vyrušili skoro ráno zo spánku policajti, ktorým sa obyvatelia osady museli legitimovať občianskym preukazom. Náhle prebudení obyvatelia ani veľmi neprotestovali, sem-tam si zafrflali na to ako ich štát diskriminuje, no celé sa to zaobišlo bez vážnejších incidentov. Keďže svoje chatrče najrozličnejších bizardných tvarov nemali zapísané v katastri nehnuteľností, pochopiteľne nemohli mať na lúke ani trvalé bydlisko. S tým predvídavo počítali aj otcovia mesta a prichystali im aj autobus, ktorý ich mal odviezť tam, kde mali podľa občianskeho preukazu bývať. Do pristaveného busu však nasadla len jedna asi desaťčlenná rodina, ktorú šofér odviezol na Luník IX. Ostatní Rómovia z oficiálnymi bydliskami napr. aj v Sokoľanoch a Rožkovanoch sa však násilnému vysťahovaniu ubránili tým, že sa poschovávali po blízkom okolí a už ich nikto nenašiel. Šťastie v nešťastí malo zopár z nich, ktorí mali v občianke napísaných ako bydlisko Ungárovú 12. A hoci spomínaný domček už nejaký ten piatok neexistuje, zachránilo ich to pred repatriáciou.
"Nechápem ako je to možné, že im tam niekto napísal trvalé bydlisko, keď ten dom je už dávno zbúraný. Mesto pre nich náhradné byty aj tak nemá, tak kde majú ísť? Predtým ich z tých domov povyháňali a zbúrali ich. Potom sa už nikto nestaral, čo s nimi bude," skonštatovala jedna "biela" obyvateľka rodinného domčeka v blízkosti rómskej osady.
Nič to však nemenilo na skutočnosti, že po vysťahovaní Rómov z osady sa dal do práce stavebný stroj s radlicou pripomínajúci buldozér, ktorý chatrče zbúral. Nedá sa povedať, že by si s tým dal nejakú extra veľkú námahu, a tak časť "stavebného materiálu" určite nájde svoje uplatnenie pri výstavbe ďalších ubykácií. Rómovia sa už pred týždňom v televízii nechali počuť, že za jeden deň sú schopní postaviť si provizórny príbytok.
Haldy zapáchajúceho smetia, ktoré tam po "akcii" zostali nepovšimnuté, však napokon predsa len niekoho zaujímali. Niekoľko hodín ich platonicky strážili policajti. Keď odišli, dali sa do práce aj pôvodní obyvatelia. Rómovia si použiteľný stavebný materiál zobrali na plecia alebo tí majetnejší naložili na svoje káry z vyslúžilých detských kočíkov. Základy budúcich chatrčí sa tak len presunuli o niekoľko desiatok metrov východnejšie smerom k internátom UPJŠ-ky na Medickej, kde ak všetko dobre pôjde, vyrastie ďalšie nepovolené geto.
"Vidím to tak, že mesto a mestská časť si síce môže dať čiarku, že to akože zlikvidovali, no problém sa tým vôbec nevyriešil. Je to ešte horšie, lebo keď sa presunú k internátom, budú tam obývať ešte väčšie územie. Prosili sme starostu P. Mutafova, že keď už likvidujú osadu, mohli by aspoň zasypať pivnice po starých zbúraných domoch. Denno-denne tam chodia nocovať okrem Rómov aj rôzni feťáci a ďalšie živly, ktorí tam robia len neporiadok. No doteraz sa nič nestalo," krútila hlavou nad efektivitou sobotňajšieho zásahu ďalšia nerómska obyvateľka z blízkeho rodinného domčeka.
Keďže zopár Rómov z bývalej osady podľa slov miestnych našlo po sobotňajšom rannom zásahu svoje ďalšie útočisko v domčeku, teda presnejšie povedané v polozrúcanine na Fialkovej 4, išli sme sa pozrieť aj tam. Ako sme sa dozvedeli od "prebývajúcich", po sobotňajšom ráne je ich tam teraz nasťahovaných okolo 50! Počet dospelých odhadnúť nevedeli, no detí vraj môže aj vyše štyridsať.
"Ta presne neviem, nepočítam ich. Stále sa to mení. V dome máme tri chyže a troch alebo štyroch psov," povedal nám asi 40-ročný Róm z domu.
V domčeku by ste zbytočne hľadali teplú, či studenú vodu, keďže tam doteraz akosi nikto nezaviedol vodovodnú prípojku. O kultúrne vyžitie sa stará starý televízor, na ktorom je vďaka dobrej polohe antény možné sledovať oba kanály STV, JOJ a Markízu. "Nájom a elektriku riadne platíme. Si nemyslite, že nie. Veď ináč by nás tu nenechali. Chceli by sme bývať v lepších podmienkach, no nikto nám nechce pomôcť," trpko dodala obyvateľka polozrúcaniny Mária Nanárová.
Šéf sobotňajšej zásahovej jednotky Jozef Filas bol na rozdiel od nerómskych obyvateľov s celou akciou maximálne spokojný. "Veľmi oceňujem, že to v súčinnosti s políciou a mestskou časťou prebehla bez akýchkoľvek problémov. Akcia bola výborne pripravená a splnila svoj účel. Mrzí ma len, že tak málo Rómov využilo ponuku pristaveného autobusu, ktorý ich mal odviesť tam, kde skutočne bývajú. Na druhej strane musím priznať, že to, čo sme urobili, bolo len čiastkové riešenie. Toto územie ešte v ďalších dňoch budeme čistiť, keďže na skládke je hrozná špina a taktiež aj množstvo stavebného materiálu, ktorý tam nemá čo robiť. Čo sa týka výhrad obyvateľov voči efektivite tejto akcie, nepovažujem ich domnienky za opodstatené," povedal nám viceprimátor J. Filas.
Autor: Marián KIZEK & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.