výročiu tragickej smrti tejto významnej slovenskej osobnosti. Pamiatke generála Štefánika sa poklonil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sprevádzaný ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom, ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom a ministrom obrany SR Jozefom Stankom.
Dzurinda v príhovore uviedol, že Štefánik bol v pravom zmysle slova naším prvým veľvyslancom v európskom priestore, ktorého prijímali v hlavných centrách vtedajšej Európy. Podľa premiéra Štefánikova predčasná smrť v jeho 39 rokoch znamenala pre Slovensko stratu zásadného významu. Poukázal na to, že oprávnené miesto Štefánika v dejinách Slovenska bolo dlho zámerne marginalizované a retušované. "Nemali by sme zabúdať, že Štefánik nebol len človekom zapadajúcim do nám pohodlných schém romantických hrdinov. Štefánik je vždy zároveň originálnou osobnosťou s vyhranenými názormi, o ktorých treba a je užitočné premýšľať," konštatoval predseda vlády.
Pri príležitosti pietnej spomienky prišlo na Bradlo niekoľko tisíc návštevníkov.
MEDZITITUL: Horúce chvíle pre ochranku
K potýčke medzi predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a niektorými občanmi sa schyľovalo po skončení oficiálnej pietnej spomienky pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Dzurinda sa pri odchode z mohyly pristavil pri občanoch na kus reči. Väčšina z nich mu však nebola naklonená a jeho prítomnosť ich rozdráždila. Ľudia sa okolo Dzurindu zhrčili tak, že sa nedalo hýbať a piati ochrankári museli byť v strehu.
Vlnu pobúrenia vyvolal Dzurinda, keď jednej žene povedal: "Máte viac na hodinu, ako mám ja."
Viacerých rozhnevalo, že poňal pietnu spomienku aj ako príležitosť na predvolebnú propagáciu a rozdával svoje podpísané fotografie.
Predseda vlády dopoludnia navštívil Mestský úrad v Brezovej pod Bradlom. Pred úradom sa naňho chystala skupina piatich babiek-demokratiek, napokon sa však nedokázali dohodnúť, či ho majú vypískať, alebo nie.
Autor: Bradlo (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.