Američan s maďarskými rodičmi s koreňmi siahajúcimi na Muráň v časoch tureckých vpádov.
Sedemdesiatštyriročný, posledný žijúci spoluhráč Satschma, bol v piatok jednou z hviezd večerného programu 7. ročníka medzinárodného dixielandového festivalu v Banskej Bystrici.
V rozhovore s novinármi prezradil, že teraz píše o L. Armstrongovi knihu, kde ho v 30 kapitolách chce priblížiť ako "trumpeťáka", speváka, človeka, černocha, ozrejmiť jeho vzťah k bielym, k ženám, k milenkám. Ako dodal, napriek tomu, že sa narodil o 28 rokov neskôr, nadobudli spolu počas štyroch rokov v jednej kapele úzky priateľský vzťah, ktorý prerušila až smrť L. Armstronga. Ako absolvent hudobných štúdií na Kolumbijskej univerzite v USA, majiteľ 35 klarinetov od 25-dolárového z r.1939 po súčasné 750-dolárové a ctiteľ dobrej muziky od klasiky po džez upozornil, že Satschmo patril k pokračovateľom klasickej hudby, lebo rovnako ako J .S. Bach striedal sloky a refrény, držal sa melódie a harmonickej linky. Zdôraznil, že slávny Amstrong nerozlišoval ľudí podľa farby, ale podľa ľudských kvalít. Charakterizoval ho ako veľkého humanistu a altruistu, ktorý raz pri medzipristátí kvôli malým chudobým deťom vykúpil letiskový bufet.
J. Murányi je prvou akvizíciou Jazzového múzea, ktoré sa v priebehu Dixielandového mostu cez krajiny V4, rozhodol založiť spevák Láďa Kerndl. "Český Frank Sinatra", ako ho nazval v roku 1995 iný legendárny kapelník Gustav Brom, sa rozhodol v Brne založiť muzeum slávnych osobností, ktoré v priebehu 24-ročnej speváckej kariéry v USA stretol. Ku klarinetovému prúžku podpísanom J. Murányim a jeho poslednej fotke s L. Armstrongom by mali postupne pribudnúť ďalšie spomienkové predmety na Liz Taylorovú, rad spevákov, hudobníkov, kozmonautov, boxerov a iné postavy, ktorým swingoval na amerických výletných parníkoch, či v Los Angeles.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.