upratovanie. O probléme aj o jeho príčinách sme už v našich novinách informovali. V súvislosti s tým sa na nás nakontaktoval zamestnanec oceliarne, ktorý upozornil na ďalší aspekt, ktorý by mohol mať vplyv na množstvo spalín vznikajúcich počas skujňovacieho procesu.
Snaha maximálne využiť kapacity a rozbehnúť výrobu naplno vraj neumožňuje vytvorenie časového priestoru potrebného na vykonávanie tzv. dekádnych a kampaňových opráv. Napríklad stredné opravy, ako je výmena výmurovky, by sa mali uskutočňovať, a po minulé roky sa tak aj dialo, po zhruba 2 200 až 2 400 tavbách. V súčasnosti však takýto typ opráv prebieha až po 6 000 tavbách, čo by mohlo mať vplyv na výšku spalín a odráža sa v charakteristickom červenom dyme unikajúcom do ovzdušia.
Je pravdou, že sa znížila periodicita týchto opráv? Je dané projektovo, ako často sa majú podobné opravy vykonávať a majú skutočne dopad na tvorbu emisií? Na tieto otázky nám odpovedal prezident USSK John Harald Goodish.
"Predĺženie životnosti konvertorových nádob nemá vplyv na problém výskytu červeného prachu. Zvýšenie životnosti výmuroviek sme dosiahli vďaka zmenám chemického zloženia trosky a prísnemu programu dávkovania, kombinovaného s každodenným ošetrovaním výmuroviek konvertorov. Uplatňovaním týchto postupov sme výrazne znížili naše prevádzkové náklady, pretože výmena jednej konvertorovej nádoby stojí približne pol milióna dolárov. Ľudia hovoria, že sa úroveň výroby v januári a februári zvýšila, v tom čase sme však vyrábali na úrovni predošlej ročnej kapacity 3,6 milióna ton. V apríli sme výrobu zvýšili, ale zvýšenie výroby nie je príčinou zvýšeného výskytu červeného prachu. Pravá príčina je v spôsobe, ako sa s ním manipuluje medzi oceliarňami a miestom spracovania. V skutočnosti by sme nemali skladovať žiadny materiál, ale okamžite ho recyklovať. Problémom však je stará skládka, vytvorená VSŽ-kou ešte pred tým, ako sme prevzali jej hutnícku časť, pretože peletizačná prevádzka nebola schopná spracovať materiál z tejto skládky tak rýchlo, ako bolo pôvodne plánované," uviedol Goodish.
Predpokladá, že USSK bude schopný vyčistiť túto skládku do troch mesiacov. Prioritne vyriešili zvlhčovanie aglomerácie. Ďalej zabezpečia odprášenie a sekundárne emisné kontroly na oceliarňach. "Po dokončení tohto projektu už nebudeme platiť poplatky za znečisťovanie ovzdušia a do konca tohto roka bude množstvo prachu výrazne nižšie," dodal prezident USSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.