zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) s partnermi.
"Som veľmi rád, že sme otvorili tento problém, aj keď sme ho úplne nevyriešili, lebo na to nie je jednoduchý spôsob riešenia," uviedol predseda NR SR Jozef Migaš, ktorý nad medzinárodnou konferenciou prevzal záštitu. Slovensko uzavrelo kapitolu s EÚ, podľa ktorej je na nasledujúcich sedem rokov po vstupe do únie obmedzený voľný pohyb pracovných síl. Dĺžka jej trvania však nie je definitívna, lebo sa po dvoch rokoch bude prehodnocovať a, ako zdôraznili viacerí účastníci konferencie, niektoré členské štáty EÚ na základe bilaterálnych dohôd budú akceptovať voľný pohyb od prvého dňa vstupu nových krajín.
Jozef Migaš uviedol, že má Slovensko na jednej strane záujem "dôsledne realizovať toto základné právo Európskej únie", no na strane druhej musí robiť aj opatrenia, aby "nenastal masový odliv intelektuálneho potenciálu z krajiny". Podľa predsedu parlamentu je nutné zvýšenie informovanosti v tejto oblasti, a to aj preto, aby nedošlo k zneužitiu zo strany populistov. V tejto súvislosti uviedol, že európsky trh musí znamenať aj zmenu agendy úradov práce. "Nie sú tu len na registráciu nezamestnaných a aby hovorili do sociálnych dávok."
Ďalší z účastníkov konferencie Martin Muránsky skonštatoval, že Slovensko "sa musí naučiť artikulovať vlastné záujmy tak, aby sa ocitli vo verejnom priestore". Ako povedal, nie je ľahké ujednotiť tak široké spektrum názorov, ktoré sa pri tejto problematike logicky vyskytujú. "Inak hovorí o voľnom pohybe zamestnancov ten, kto podniká a unikajú mu zamestnanci, inak človek, ktorý sa chce zamestnať."
Faktom je, že iná je situácia v hlavnom meste Slovenska, iná na východe republiky. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa konferencia konala v metropole Šariša. Profesor viedenskej Technickej univerzity Bernard Boehm na margo regionálnych rozdielov uviedol, že to nie je špecifický slovenský jav, ale všeobecný. "Ťažko zaviesť rovnomernosť. Čiastočne to ide, ale len do určitého stupňa," uviedol B. Boehm, a zároveň zdôraznil, že v Rakúsku počas desiatich rokov stúpla životná úroveň, i keď to tiež nebolo rovnomerne vo všetkých regiónoch. Slovensko vraj čaká podobná situácia. Naviac sa možno ocitneme v ich koži v čase, keď budeme presadzovať podobné prechodné obdobia pre Ukrajinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.