Stropkove a vo Vranove nad Topľou aj na rozhovory o procese prechodu kompetencií v tejto oblasti zo štátnej správe na samosprávu.
Zástupcovia samosprávy boli nespokojní, že kompetencie prechádzajú zväčša bez finančných prostriedkov. Napríklad v rámci Prešovského kraja na úseku ochrany prírody pod samosprávu prechádzajú štyria pracovníci. Zhruba na jeden okres vychádza 0,3 pracovného úväzku. Vo finančnom vyjadrení nejde teda o horibilnú čiastku, ale samospráva si žiada aj tú.
"Je to smiešne, ale vedenie ZMOSu na tom tvrdošijne trvá. V našom okrese musíme 0,3 pracovného úväzku rozdeliť medzi dve mestá a 66 obcí. Budeme musieť vyhotoviť 68 protokolov a po niekoľko desiatok až sto korún rozdeliť na jednotlivé obce. Verím, že čím skôr pripravia spoločné úradovne," vyjadril svoj názor prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula. Zástupcovia samosprávy tohto okresu sa dohodli, že spoločné úradovne, ktoré budú vykonávať prenesené kompetencie, spustia svoju činnosť už v máji, takže vranovský OÚ by hádam nemusel vyhotoviť preberacie protokoly pre všetkých 68 obcí okresu, ale najviac ak pre štyri spoločné úradovne.
Horšia bola situácia na stavebných úradoch, kde pracovníci, u ktorých sa ráta s ich prechodom pod samosprávu. Títo pracovníci boli podľa vypracovaného katalógu zaradení do verejnej služby. Oproti kolegom, ktorí zostávajú vykonávať dozornú činnosť a boli zaradení do štátnej služby, sú platovo značne znevýhodnení, hoci vykonávajú podobnú agendu. Z okresov preto prichádzajú signály, že pracovníci z úseku stavebného konania zaradení nie do štátnej, ale verejnej služby mienia odísť a hľadať uplatnenie niekde inde.
"Momentálne sa to vyjasnilo a ich finančné ohodnotenie by sa malo kompenzovať osobitným príplatkom v období od mája do konca roka, keď prejdú pod samosprávu," poznamenal I. Pribula. Potom už bude vecou samosprávy, ako týchto odborníkov dokáže udržať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.