komunálneho odpadu občan Rožňavy Igor Lipták.
Podľa jeho názoru sú poplatky na miestne pomery nadhodnotené a v porovnaní s podobnými mestami v SR príliš vysoké. Svoje tvrdenia opiera o odbornú analýzu, ktorú si nechal na základe údajov zverejnených v Rožňavských novinách (RN) č. 7 vypracovať jednou nemenovanou firmou. Poslanci však tému, ktorá sa týka 19,5 tisíca obyvateľov mesta a výnimočne zaujíma 1600 z nich, ktorí sa podpísali pod protestnú petíciu, odignorovali. I. Liptákovi neodsúhlasili predĺženie štvorminútového diskusného príspevku.
Analýza spochybňuje ceny za zber a dopravu, ukladanie odpadu na skládke, ako i produkciu na obyvateľa. Z údajov uvádzaných v RN primátorom Františkom Kardošom, napríklad vychádza cena jednej obrátky smetiarskeho auta na 3247 korún.
Podľa analýzy je to vzhľadom na krátku vzdialenosť a štandardné smetiarske platy príliš vysoká cena. Jej autor upozorňuje, že prostriedky sa strácajú buď vo vození vzduchu, alebo vo veľkej réžii, či vysokom zisku firmy Rozeko. Ukladanie odpadu na skládke, vrátane rezervy na jej rekultiváciu, za 1033 korún na tonu považuje tiež za vysokú, nakoľko štandardná cena v SR je 700-800 korún. Cena je navyše nepochopiteľná, pretože má mesto ku skládke vlastnícky vzťah. Viac ako tisíc korún platia len Košice a Bratislava, ktoré odpad spaľujú, pričom za rekonštrukciu spaľovní splácajú niekoľko stomiliónové úvery, uvádza odborný posudok. Produkciou 359 ton odpadu na obyvateľa ročne sa Rožňava vyrovná Bratislave, kde je neporovnateľne viac inštitúcií, firiem a služieb. Reálne číslo pre Rožňavu je v porovnaní so stredne veľkými slovenskými mestami v rozpätí od 200 do 240 ton.
Analýza v záveroch uvádza, že Rožňava vytvorila pre Rozeko a jej majoritného podielnika firmu Brantner veľmi výhodné podnikateľské prostredie, pričom hlavná časť zisku spoločnosti Rozeko je tvorená predovšetkým nízkymi odpismi za staré autá, pričom cenotvorba a rozdeľovanie zisku zo skládky sú zahmlené. Navyše možnosť vytvorenia trhového prostredia a konkurencie v oblasti odpadového hospodárstva v Rožňave blokuje 20 ročná zmluva s firmou Brantner, ktorú mesto pri zakladaní Rozeka podpísalo. Prípadnú konkurenčnú firmu by i po vypršaní zmluvy znevýhodňovala pozícia spoločnosti Brantner, ktorá obhospodaruje väčšinu skládok v okolí, zakončuje posudok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.