Pracovníci NP ich počas piatich dní na prelome apríla a mája odchytili na košickom letisku. Podľa zoológa NP Ervína Hapla s jarným odchytom pokračovať nebudú. Dôvodom je gravidita samičiek, ktorým by premiestnenie z letiska mohlo spôsobiť problémy. Niekoľko desiatok týchto hlodavcov plánujú odchytiť v auguste.
Sysle potrebujú v súčasnosti ľudskú ochranu. Sú totiž významným potravinovým zdrojom pre dravé vtáky, líšky i kuny. Po vypustení do voľnej prírody trvá približne tri hodiny, kým sa sysle adaptujú. Niekoľko mesiacov pritom potrebujú na to, aby si vytvorili vlastný sociálny systém. Kolónia týchto chránených zvierat na košickom letisku nie je z hľadiska bezpečnosti žiadúca. Lokalita NP je podľa E. Hapla pre ne mimoriadne vhodná.
Pre 50 rokmi patrilo spomínané územie k prirodzenému biotopu sysľov. Postupne však úplne vymreli a súčasným zámerom ochranárov je prispieť k rekonštrukcii fauny NP. S jej obnovou začali v minulom roku, kedy k Muráňu na jar premiestnili 64 a v auguste 102 týchto hlodavcov. "Napriek tomu, že mortalita- pomer uhynutých zvierat k ich celkovému počtu - bola značná, podarilo sa v tejto lokalite už pri ich prvom premiestňovaní vytvoriť novú, minimálne dvadsaťčlennú kolóniu sysľov. Jej doplnenie bude teraz oveľa jednoduchšie a úhyn premiestnených sysľov oveľa menší. Chceme dosiahnuť, aby pri Muráni žilo v kolónii vyše sto sysľov pasienkových," uviedol E. Hapl. Tieto zvieratká plánujú postupne premiestniť aj do okolia Tisovca a Telgártu, kde predtým takisto žili a ako pri Muráni, aj tam úplne vyhynuli.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.