ani do budúcnosti nezmení a zároveň vychválil Róberta Fica. O Schusterovej nadchádzajúcej ceste do USA Weiser povedal, že jej účelom je poskytnúť garancie povolebného vývoja prezidentovi Bushovi. Vyslovil aj názor na optimálnu šírku budúcej slovenskej vlády, pričom KDH v tejto súvislosti označil - údajne - za extrémistickú stranu.
Weiser povedal akurát dosť na to, aby sa pokojne skonštatovalo, že prekročil aj tú najvoľnejšiu mieru únosnosti. Bola tu kampaň v Maďarsku, kde to dosť smrdelo, predtým v Poľsku, kde polovicu parlamentu napokon obsadili čistí blázni. Veľvyslanci USA v Budapešti a Varšave však ani neprdli. O chvíľu idú voľby v Česku, vo francúzskom finále sme videli Le Pena. Tiež nič počuť nebolo a nie je. Štandardní veľvyslanci toto proste nerobia. Sme na Slovensku menejcenní alebo inak nenormálni, že práve my potrebujeme neustále školenie?
Weiserov vstup nie je iba neúnosný. Nadto je ešte aj povrchný a komický. Už sme si to viackrát povedali: Vláda USA má právo a dokonca aj povinnosť dať na verejnú známosť kritériá pre krajinu, ktorá sa uchádza o pozvánku do NATO. Je to tak férové. (Otázka iste môže byť, prečo sú podmienky, povedzme, pre Slovensko prísnejšie ako pre Rumunsko.) Hovoriť ale vopred, že USA nezmenia stanovisko k HZDS ani neskôr, je akoby už posadnutosť. Ak Weiser "nemá informácie, že sa vodcovia vlády spred roku 1998 zmenili", nedá sa nič namietať. Ak ale druhým dychom dodáva, že Bush "chce počuť od prezidenta ubezpečenia, že demokratické princípy budú rešpektované", tak musíme už čosi dodať aj my: Busha bude ubezpečovať o demokratických princípoch dlhoročný prominent ÚV KSS. Je to ten istý, ktorý pred pár mesiacmi vyhlásil, že "ak si niekto myslí, že nám bude Amerika diktovať, čo máme robiť, je na omyle". Áno, presne tak reagoval budúci Bushov hosť Schuster na kritiku kongresmana Smitha, týkajúcu sa kauzy Krátky. Apropo: V čerstvej Správe o stave slobody médií sa uvádza, že NAJVÁŽNEJŠÍM porušením slobody tlače v SR v r. 2001 bolo "trestné stíhanie novinára Aleša Krátkeho". Takže tak.
KSS bola stranou, ktorá má zločinov na rováši asi tisíckrát toľko, ako HZDS. Ak Weiserovi chýbajú "informácie o zmene" Mečiara, tak my sa musíme pýtať, kde sú informácie o zmene nášho prominenta spred roku 1989? Isteže, Kwasniewski, Horn a ďalší sú dôkazom, že činnosť pred týmto dátumom je nadobro premlčaná. Ako minimum by sa však od KONZERVATÍVNEJ vlády USA azda dalo žiadať, aby vrcholových exkomunistov verejne nepasovala za garantov demokracie.
Groteskne vyznieva v rozhovore Weiserova záľuba vo Ficovi. Ak vo Washingtone posudzujú lídra Smeru skutočne podľa toho, že niekoľkí vysokí činitelia vlády sa "v diskusii s ním cítili príjemne", ide o hrubú povrchnosť a naivitu. Vážny problém je, že to, čo urobil, je pozitívna kampaň pre konkrétneho politika a stranu. Prípadný účet nezaplatí Weiser, ale my všetci...
Proti poznámke, že "je ťažké predstaviť si politicky širšiu vládu, ako terajšia", sa nedá vecne namietať. Je presná. Len keby ju veľvyslanec takto nerozvíjal: "... od najkrajnejšej ľavice, ako je SDĽ, až po EXTRÉMNU PRAVICU, akou je KDH". Nuž, treba len dúfať, že chyba sa stala v preklade; KDH, navzdory všetkým úletom, stopercentne tejto charakteristike nezodpovedá. (SDĽ je dnes naozaj problém definovať.) Ak je preklad dobrý, zostávajú iba dve možnosti. Prvá: Pán Weiser má hlúpych poradcov a v hlave zmätok. Druhá: Možnože pán Weiser nechce robiť kampaň nikomu konkrétnemu. Ale keby ju niekomu konkrétnemu robiť chcel, nekonal by inak.
Spojené štáty americké sú jediná svetová veľmoc a je to tak najlepšie. Je to krajina, ktorá dala civilizácii najviac dobrého, krajina, ktorej sa žiadna iná nevyrovná, krajina, ktorá urobila neskonale veľa pre šírenie slobody a demokracie. V drvivej väčšine prípadov, keď sa USA v zahraničí angažovali, to smerovalo k prospechu, väčšiemu šťastiu, blahu či slobode tamojších občanov. Nepredvídané dôsledky ale častokrát spôsobili, že koncový efekt nebol vždy podľa želania a očakávania. Je zrejmé, že aj politika USA na Slovensku je vedená dobrými úmyslami. Bohužiaľ, používané prostriedky spochybňujú úspešnú realizáciu zámeru. Sú to spôsoby, ktoré kompromitujú samotný cieľ a evokujú známe porekadlo o cestách, dláždených dobrými úmyslami...
Veľvyslanci proste volebné kampane nerobia. Je to neslušné, urážlivé a ponižujúce. Je to faux pas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.