Košice Letná sezóna v prímestskej rekreačnej oblasti Ružínska priehrada neďaleko Košíc je ohrozená. Vodná nádrž, vyhľadávané centrum výletníkov z Košického a Prešovského kraja, je takmer prázdna. Dlhotrvajúce sucho znepokojuje majiteľov rekreačných zariadení i rybárov.
"Podobná situácia bola pred ôsmimi rokmi. Vtedy sme to akosi prežili. Samozrejme, keď nezaprší a nádrž sa nenaplní, pocíti to každý podnikateľ. Našťastie, v okolí je v lete množstvo chatárov, budú ale chýbať denní návštevníci a letné turnusy. Som ale optimista. Spolieham na Medardovu kvapku," hovorí majiteľ penziónu Bradan na Ružíne Viktor Danko.
Obavy majú aj rybári. Ako uviedol ichtiológ pre Košický a Prešovský kraj, člen Rady Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline, Stanislav Géci, nízky stav hladiny môže ohroziť reprodukciu niektorých druhov rýb: "Ide o tie druhy, ktoré sa v tomto čase vytierajú na plytčinách ústí riek, ktoré Ružín napájajú."
Rybári na jeseň zarybnili nádrž násadami kapra, šťuky a zubáča. Rybám zatiaľ úhyn nehrozí. "Keď hladina nestúpne a voda by sa neprimerane ohriala, mohli by vzniknúť škody," pripustil Géci.
Správcom vodného diela je Povodie Bodrogu a Hornádu, odštepný závod Košice. Podľa vedúceho vodohospodárskeho dispečingu Viliama Vološa zásobný objem nádrže je naplnený len na 62 percent: "A to môžeme byť ešte radi! Začiatkom roka sme vypúšťali kvôli oprave turbíny menej jarných vôd ako v minulých rokoch. Na druhej strane v predchádzajúcich rokoch bola nádrž v tomto čase už plná. Výnimkou bol rok 1993. Vtedy bola hladina ešte nižšia. Tohtoročné jarné prítoky Hornádu a Hnilca, dvoch hlavných napájacích zdrojov, sú veľmi nízke." Podľa skúseností vodohospodárov po období sucha prichádzajú väčšinou výdatné dažde, ktoré v krátkom čase dokáža nádrž naplniť.
Ako sme sa dozvedeli v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Košiciach, Košice a okolie zažívajú rekordné sucho. "Za prvé tri mesiace dosiahol celkový úhrn zrážok len 52 milimetrov. Je to najmenej za posledných sto rokov!" informoval nás hydrometeorológ Ján Smékal.
Podľa ekológa Michala Kravčíka z mimovládnej organizácie Ľudia a voda súčasný stav na Ružíne potvrdzuje teóriu o zmenách v malom hydrologickom cykle. "Zásoby vody v povodiach v dôsledku klesajúcich zrážok mimo letného obdobia sa zmenšujú. Naopak, extrémne búrky v letných mesiacoch spôsobujú záplavy, pretože klesá schopnosť krajiny vodu zadržiavať. Je to začarovaný kruh," povedal Kravčík.
Ďalším problémom, ktorý odkryla nízka hladina Ružína, je podľa jeho názoru obrovské množstvo sedimentov. "Vodné nádrže sa stávajú doslova skladiskom ťažkých kovov a iných nebezpečných odpadov. Je to časovaná bomba."
Ťažké kovy, ktoré do Ružína splavovali desiatky rokov vody Hornádu a Hnilca, pochádzajú z banskej ťažby v Slovinkách, Rudňanoch a v Smolníku a z priemyselnej výroby v Krompachoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.