republiky, včera to v Banskej Bystrici potvrdil výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva Ondrej Srebala. Experti zatiaľ pracujú na vyčíslení škody a pripravujú kvalitné žaloby. V prípade neúspechu v súdnom konaní však Srebala pripustil, že náklady procesu budú musieť niesť tí, ktorí žalovali štát.
Predseda klubu pre ľudské práva pri stredisku Martin Tvrdý povedal, že vláda svojím rozhodnutím o neodškodnení klientov nebankových subjektov porušila základné ľudské právo na spravodlivý súdny proces.
"Slovensko takto spochybnilo tvrdenie, že je právny štát, kde má nezastupiteľné miesto nezávislá súdna moc," povedal Tvrdý, ktorý sám patrí medzi poškodených. Dodal, že poškodení nežiadajú nič, na čo by nemali zákonný nárok a vyjadrenia predstaviteľov vlády označil za nehorázne manipulovanie verejnou mienkou.
Na Stredisko pre ľudské práva sa už obrátilo približne 35-tisíc občanov, ktorí vložili peniaze do skrachovaných nebankových subjektov. Podľa Srebalu využijú všetky právne možnosti na slovenských súdoch. V prípade, že neuspejú, nevylúčil ani podanie na Medzinárodný súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Niekoľko občanov sa už obrátilo aj na nového ombudsmana Kandráča.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.