vydrží veľký tlak a ktorý bude ochotný vzdať sa časti svojho súkromia.
Vznik jeho úradu podnietil podpredseda KDH Daniel Lipši a na májovom rokovaní parlamentu poslanci rozhodnú, či bude takýto úrad existovať, aké bude mať právomoci a koľko peňazí naň uvoľní vláda.
Špeciálny prokurátor by podľa Lipšicovho návrhu mohol zabrániť napríklad tomu, aby sa korupčné kauzy zamietli pod koberec ešte pred začatím trestného stíhania, ako sa to často deje. A jeho celoslovenské pôsobenie by tiež podľa Lipšica nabúravalo miestne prepojenia a rodinkárstvo.
"Nezávidím špeciálnemu prokurátorovi, lebo tento človek bude musieť riskovať napríklad aj útoky na rodinu a nikdy nebude svojím spôsobom obľúbený," hovorí bratislavský prokurátor Michal Barila. "Mal by byť zo zákona chránený, tak ako to funguje v západných štátoch, lebo je to človek, ktorý koná výlučne v mene štátu a primeraná by mala byť aj jeho ochrana. Ale ak by taký človek zlyhal, pri podozrení z nekalej činnosti by mal byť doživotne zákonom vylúčený zo štátnych služieb."
Návrh zákona vypracovalo ho ministerstvo spravodlivosti, kde bol Lipšic donedávna vedúcim úradu, ale do vlády sa nedostal. Zdôvodnenia sa rozchádzajú. Podľa Lipšica ho zablokovala Generálna prokuratúra. "Nechcem to komentovať, ale žiadny štátny orgán nemá rád, ak sa mu okliešťujú kompetentcie," povedal.
Zástupkyňa riaditeľa odboru na Generálnej prokuratúre Eva Mišíková tvrdí, že zamietnutím zákona nemali v úmysle zastaviť jeho posunutie do vlády. Návrh mal podľa nej základný právny nedostatok, keď okrem iného nepriamo novelizoval aj zákon o prokuratúre. "Pôvodne tam bolo aj to, že špeciálny prokurátor nebude podliehať generálnemu prokurátorovi. Sme otvorení akýmkoľvek opatreniam, ktoré zintenzívnia odhaľovanie korupcie, ale mali by rešpektovať organizačnú štruktúru prokuratúry a zákony."
MT: Čo by mal podľa návrhu robiť špeciálny prokurátor
- Má to byť výhradne nepolitický úrad (funkčné obdobie - päť rokov).
- Bude prešetrovať všetky prípady korupcie a organizovaného zločinu a bude ich môcť postúpiť prokuratúre na nižšom stupni.
- Navrhuje ho síce generálny prokurátor (bude súčasťou Generálnej prokuratúry), ten mu však nebude môcť dávať pokyny pri konkrétnom vyšetrovaní.
- Úrad majú v Španielsku (tento model sme prebrali), Taliansku a vo východnej Európe jedine v Litve.
Táňa RUNDESOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.