Školstrav, s. r. o., obnoviť na Krajskom súde v Košiciach súdny spor o 240 miliónov korún, ktoré si nárokuje ako dohodnutú zmluvnú pokutu od 11 okresných úradov za neplnenie zmluvy.
Šiesteho októbra 1998, teda už tesne po voľbách, podpísal bývalý prednosta Okresného úradu v Michalovciach Ing. M. Matejovič zmluvu o kúpe a predaji potravín pre výrobu jedál vo všetkých zariadeniach školského a predškolského stravovania v okrese, ktorých dodávateľom mala byť bratislavská firma Školstrav, s. r. o. Rovnako ako on si v Košickom kraji počínali aj bývalí prednostovia okresných úradov Košice I IV, Košiceokolie, Trebišova, Sobraniec, Gelnice, Spišskej Novej Vsi a Rožňavy. Prvé dodávky potravín podľa zmluvy uzavretej na päť rokov mali do okresov smerovať už v novembri a decembri toho istého roka.
Zmluva obsahovala klauzulu, podľa ktorej za odstúpenie od nej z iných dôvodov ako sú tie, ktoré taxatívne vymenovala, zaplatí príslušná zmluvná strana pokutu 20 miliónov korún.
Nové vedenia okresných úradov, ktoré zmluvu zdedili po svojich predchodcoch, ju odmietli plniť, pretože ju považovali za nevýhodnú. "Prečo by pre naše školské jedálne mala obstarávať potraviny nejaká bratislavská firma a ešte za takých nevýhodných podmienok? Veď to nemalo hlavu ani pätu," argumentuje prednosta michalovského okresného úradu Ing. Vladimír Jakub. Podľa neho zmluvu "spískalo" ministerstvo školstva ešte pod vedením Evy Slavkovskej a prednostom okresných úradov ju vraj prikázali podpísať.
Okresy zmluvu odmietli plniť, ale keďže ako dôvod sa nedal použiť ani jeden z piatich taxatívne vymenovaných v zmluve, druhá strana tento krok považovala za hrubé porušenie dohody a trvala na zaplatení pokuty. Sedemnásteho júna 1999 podala preto na Okresný súd Košice I žalobu, v ktorej sa domáha zaplatenia zmluvne dohodnutej pokuty v celkovej sume 240 miliónov korún.
Súd v marci 2000 vyzval žalobcu, teda Školstrav, s. r. o., aby zaplatil súdny poplatok na začatie konania v sume jeden milión 100-tisíc korún, ináč konanie zastaví. Školstrav nezaplatil, ale sa odvolal na Krajský súd v Košiciach. Argumentoval, že súdny poplatok mu okresný súd zle vypočítal, že v skutočnosti má zaplatiť iba 100-tisíc korún a nie 11 x 100-tisíc ako stanovil okresný súd.
Argumentoval tým, že žalovaných je síce jedenásť, ale ide o spoločné konanie a nie jedenásť konaní, z ktorých za každé by mal zaplatiť po 100-tisíc. Krajský súd tieto argumenty neuznal a potvrdil rozhodnutie okresného súdu o zastavení konania. Školstrav sa neuspokojil a podal dovolanie na Najvyšší súd SR. Uviedol v ňom, že postupom súdov v Košiciach mu bola kvôli nezaplateniu súdneho poplatku odňatá možnosť konania pred súdom, ktorý by jeho žalobu meritórne posúdil a rozhodol o nej.
Najvyšší súd zhruba po roku vo veci rozhodol v prospech žalobcu. Zrušil rozhodnutie okresného i krajského súdu a rozhodol, že Školstrav má zaplatiť iba 100-tisíc korún súdny poplatok. V januári 2002 celú vec vrátil Okresnému súdu Košice I na ďalšie konanie. Po troch rokoch sa teda kauza opäť vrátila na začiatok.
"Reálne počítame s obnovením súdneho konania. Celý prípad je ukážkou práce nielen nášho súdnictva, ale je aj o tom, ako sa dokázala vláda vysporiadať s rôznymi kauzami, podľa mňa zámerne vyrobenými predchodcami. Veď zmluvy podpísali už po voľbách, tesne pred výmenami. Chceli novej vláde narobiť čo najviac problémov a podarilo sa im to. Tie teraz dopadajú na plecia daňových poplatníkov, pretože ich nikto včas a efektívne neriešil," uzatvára V. Jakub.
Ako sa nám podarilo zistiť, spoločnosť Školstrav, s. r. o., bola zapísaná do obchodného registra na Okresnom súde Bratislava I tretieho júna 1998, pričom k predmetom jej činnosti patrí aj kúpa tovaru za účelom jeho predaja iným prevádzkovateľom. V októbri, teda po prázdninách a voľbách, boli už zmluvy aj podpísané.
Pokiaľ by súd uznal oprávnenosť pohľadávky tejto firmy voči spomínaným okresným úradom, zo štátnej kasy opäť raz neefektívne odtečie štvrť miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.