návšteva ich nevyvedie z miery. Práve naopak. Pánmi Tritonu sa cítia ony.
Tých citlivejších a ekologicky zmýšľajúcich obyvateľov nášho mesta však ihneď napadla logická otázka: "Čo s nimi bude, ak bazény začnú čistiť? Nebude to zásah do ich životného rytmu? Budú mať ešte šancu presídliť sa inde?" zatelefonovali nám naši čitatelia.
Na tieto otázky nám poskytol odpoveď ornitológ a zároveň predseda Spoločnosti pre ochranu vtáctva Pavol Kaňuch. "Pokiaľ sa zdržiavajú na tejto ploche, ale nehniezdia, tak by nemal byť žiaden problém. Akonáhle sa zvýši počet ľudí pri úprave bazénov, tak kačky odletia a presťahujú sa niekde inde, kde budú spokojne žiť ďalej. Väčší problém by bol, keby sa už zahniezdili a mali mláďatá. Vtedy by bolo treba počkať niekoľko týždňov, kým sa malé kačiatka stanú sebestačnými a až potom začať na bazénoch pracovať. Vtedy by už boli tiež schopné presídliť sa s rodičmi na pokojnejšie miesto."
Ani riaditeľ Miestneho podniku služieb MČ Juh, ktorý prevádzkujú kúpalisko Triton, Miroslav Michalus, párik kačiek nepovažuje za problém. "Kačky sa objavujú u nás pravidelne. Tieto nehniezdia a asi o mesiac, keď začneme areál pripravovať na letnú sezónu, samy odletia. Zatiaľ si spokojne žijú, jedia žabky a skrášľujú okolie. Sú plaché a akonáhle začne na Tritone pracovný ruch, presídlia sa inde."
Ako tiež M. Michalus poznamenal, kačičky budú mať Triton len pre seba o niečo dlhšie, ako v minulom roku. "Uplynulú sezónu sme začali v polovici mája a nevyplatilo sa nám to. Dosť sme na začiatku prerobili, lebo návštevníkov bolo málo. Tohto roku otvoríme až začiatkom júna, podľa počasia. Vstupné bude v prvý mesiac na úrovni minulého roku, čiže 70 korún pre dospelého a 40 korún pre deti. Od 1. júla budú ceny vstupného závisieť od Tepelného hospodárstva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.