jednej hodine si to šinulo po triede SNP Audi 80, ktorého vodič v dôsledku neprimeranej rýchlosti nezvládol riadenie a vyšiel s vozidlom na deliaci ostrovček. Auto následne narazilo do stĺpu trolejového vedenia a prevrátilo sa na ľavý bok. Pri nehode sa podľa policajnej informácie ľahšie zranil spolujazdec, šofér zranenie neutrpel. Škoda na havarovanom vozidle predstavuje pol milióna korún.
Nehoda však majiteľa auta vyjde ešte drahšie, pretože ho podľa našich informácií niekoľko hodín po nehode vykradli. V tejto súvislosti nám do redakcie zatelefonovala naša čitateľka:
"Je to čosi nehorázne. Videla som, ako ráno k havarovanému autu pribehla tlupa mladíkov, podľa všetkého študenti neďalekého učilištia. Čosi z neho vyťahovali. Nejaká žena ich bola odohnať, ale o chvíľu boli pri aute znovu. Kradli pravdepodobne reproduktory, správali sa ako také hyeny... Neviem, čo robí polícia, keď sa čosi také môže stať za bieleho dňa," konštatovala žena rozhorčene.
Oslovili sme v tejto súvislosti hovorcu Okresného riaditeľstva PZ Košice II npor. Pavla Falisa. Ako nám vysvetlil, pokiaľ sa pri nehode nezraní vážne majiteľ vozidla, polícia nie je povinná auto zabezpečiť.
"Majiteľ vozidla si ho musí zabezpečiť sám, resp. ho nechať odtiahnuť. Iba ak je sám účastníkom nehody a prevezú ho do nemocnice, rozhodne o ďalšom postupe privolaný vyšetrovateľ," informoval nás P. Falis, podľa ktorého ale nejestvuje paragraf, ktorý by určoval, do akého času má prísť polícia na miesto dopravnej nehody. Stáva sa, že záchranná služba odvezie zranenú posádku havarovaného auta ešte pred príchodom policajtov a to ostáva nezabezpečené. "Pokiaľ sa zbehne v rovnakom čase viacero dopravných nehôd, nehodovkári sa rozhodujú podľa závažnosti, ku ktorej vyrazia skôr," dodáva npor. Falis.
Podľa pracovníkov Záchrannej služby Košice je ich prioritou ľudské zdravie a ak je ohrozený život, nemožno sa ohliadať na veci ponechané v aute. Napriek tomu sa snažia byť ľudskí a pokiaľ to je možné, počkajú s pacientom na mieste nehody do príchodu polície, prípadne mu vezmú z auta tie najcennejšie veci. Stávajú sa i kurióznejšie situácie. Spolu s raneným cyklistom už napríklad prevážali do nemocnice i jeho bicykel, prezradil nám jeden zo záchranárov.
Ako však podotkol, takáto pomoc sa môže obrátiť i proti nim. Viackrát ich už bývalí pacienti po uzdravení obvinili, že im počas transportu do nemocnice čosi zmizlo - od tašky s nákupom, cez ošúchanú barlu až po šperky zo zlata. Neraz sú teda na pochybách, či vyjsť pacientovi v tomto smere v ústrety, alebo nechať jeho veci na mieste dopravnej nehody napospas osudu. Podľa záchranárov by sa o majetok občanov mala rozhodne postarať polícia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.