poobede v Slovenskom technickom múzeu.
Na Slovensku bolo zmapovaných osemnásť regiónov, kde sa robila paličkovaná čipka, ale v Košiciach bolo rozšírené len vyšívanie. Preto košické paličkárky nemajú svoje typické vzory po predkoch, no inšpirujú sa vzormi z okolitých regiónov, alebo robia podľa výtvarných námetov.
"Klub paličkovanej čipky funguje už sedem rokov a je nás spolu približne tridsať, tu vystavuje dvadsať našich členiek," povedala vedúca klubu, pani Marta Klinková. "Zručnosť, čas a vkus sa odráža v každom z týchto diel. Teší nás neustály nárast záujemcov o paličkovanú čipku, a to aj z radov školákov, napríklad zo Súkromnej umeleckej školy na Masarykovej 2, kde krúžok paličkovania vedia naša členka pani Margita Priščáková a ukážky prác sú takisto na výstave."
217 vystavených exponátov tvoria dečky, zarámované obrázky alebo módne doplnky z čipky, často popretkávanej farebnými niťami. Motívy, ako pri väčšine ručných prác sú prírodné, napríklad listy, kvety, motýle či vtáky. No čipkárky sa popasovali aj s figurálnymi témami tanečníc, ženských portrétov alebo postáv pripomínajúcich známe pôvabné obrazy Alfonsa Muchu.
V depozitári Slovenského technického múzea sa nachádza aj soľnobanská čipka, ktorá má na výstave takisto svoj priestor. Soľnobanská čipka, ktorá je zo Solivaru, tam vznikla v 16. storočí a pôvod má v Taliansku. Venovali sa jej manželky soliarov a má svoje typické motívy a farby.
Autor: Mirka Rybárová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.