ktorých na apríl objednali. Z ostatných nemocníc sme nedostali avíza, že by nepríjmali pacientov. Podľa všetkého prijali opatrenia na dodržanie plánovaných objemov výkonov. Či sa im to naozaj podarilo, budeme vedieť až niekedy v polovici mesiaca, pretože do desiateho nám zdravotnícke zariadenia predložia výsledky," zareagovala riaditeľka košickej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne na otázku, ako hodnotí po mesiaci nový systém financovania nemocníc.
Podľa Ing. Viery Hrabovskej bolo na podnet vedenia kardiochorurgie vyvolané ďalšie sedenie v súvislosti s objednávkou výkonov, na väčšom objeme sa však napokon nedohodli.
"Zistili sme, že čísla, s ktorými narábajú oni, nie sú v súlade našimi, pričom tie naše nám nedokázali vyvrátiť. Vzhľadom k závažnosti problematiky kardiochorurgie sme iniciovali spoločné sedenie na úrovni ministerstva zdravotníctva, po ktorom sa uvidí, čo ďalej. Čo sa týka odmietania operácií v ‚hornej' nemocnici, vo všeobecnosti boli odmietnuté stavy, ktoré sa dajú plánovať. Tie naliehavejšie sme sa snažili presunúť do iných nemocníc," hovorí riaditeľka tunajšej pobočky.
Problémy mali v apríli vo FNsP aj špecializované ambulancie, z ktorých väčšina mala vyčerpaný limit už v polovici mesiaca. Podľa Ing. Hrabovskej však nedošlo k tak výraznej redukcii objednaných výkonov zo strany zdravotnej poisťovne. Body pre jednotlivé ambulancie podľa nej rozdeľovalo riaditeľstvo nemocnice, nie poisťovňa. Tá si objednala globálny objem výkonov na celú špecializovanú ambulantnú starostlivosť.
Vo väčšine nemocníc došlo podľa Asociácie nemocníc Slovenska k zníženiu objednaných výkonov až na úroveň 60 percent minulého roka. Keďže už vlani boli silne podfinancované, je to podľa predstaviteľov asociácie takmer likvidačné. Čo na to riaditeľka košickej pobočky VšZP?
"V priemere sme šli dole s počtom hospitalizácií o 15 percent. Pri objednávaní výkonov sme zohľadňovali efektivitu hospitalizácií v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach. Ak mohol byť pacient evidentne ošetrený v nemocnici nižšieho typu, vo fakultnej nemocnici sme si tieto hospitalizácie neobjednali. Niet dôvod na to, aby sa bežné operácie žlčníkov robili v Košiciach, ak pochádza pacient z Trebišovského či Michalovského okresu."
Občania sa však neraz dožadujú hospitalizácie v nemocnici vyššieho typu, ostatne, právo slobodnej voľby zdravotníckeho zariadenia im garantuje i platná legislatíva...
"Pokiaľ sa naozaj robia v košických fakultných nemocniciach výkony lepšie ako inde, budeme ich časom objednávať pravdepodobne u nich. Bude to efektívnejšie, ako by sa mal pacient po ošetrení v inej nemocnici zotavovať z následkov v Košiciach. Ale diferenciačné kritéria na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti dosiaľ nikto neurčil, musíme si ich vytvoriť sami."
Môže dôjsť po prehodnotení uplynulého mesiacia, prípadne štvrťroka, k úprave objednávky výkonov?
"Keď dostaneme od nemocníc podklady, zrealizujeme v nich bežnú kontrolu a potom sa rozhodneme. Podnet na jednanie môže podať ktorékoveľk zdravotnícke zariadnenie, ale nepredpkladám, že by došlo k výraznejším zmenám. Podklady budeme mať spracovaané až okolo 20. mája, takže nateraz je vyvodovanie záverov ešte predčasné," hovorí Ing. Hrabovská. Kontroly sa podľa jej slov v minulosti zameriavali na oblasť preskripcie a ambulantnú sféru. Teraz sa presunie podstatná časť kontrolnej činnosti poisťovne na lôžkovú časť nemocníc, kde sa bude sledovať opodstatnenosť a efektívnosť hospitalizácií.
Zaujímalo nás, či podľa riaditeľky košickej pobočky VšZP zdravotnícke zariadenia hospodária efektívne.
"K tomu sa nemôžem vyjadrovať, pretože zdravotná poisťovňa nemá prístup k ich ekonomickým výstupom. Správu o hospodárení nám bola ochotná predložiť iba Nemocnica VSŽ, a.s., ani jedná z košických fakultných nemocníc tak neurobila... Hodnotiť hospodárenie nemocníc ale môžu iba ich zriaďovatelia. Zdravotná poisťoňa má uhrádzať náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktoré boli kýmsi vyrátané a kontrolovať kvalitu poskytovanej starostlivosti."
Zdravotníkom kole oči výška správneho fondu zdravotných poisťovní (predstavuje štyri percentá výberu poistného) a paláce, aké si v mnohých mestách postavili...
"Výška správneho fondu je daná zákonom a iba vrámci neho sa poisťovňa pohybuje. Možno sa niekomu zdá vysoká, ja si však myslím, že tomu tak nie je. Ministerstvo zdravotníctva napríklad v tomto období predkladá návrh na vznik osobných účtov pacientov, pričom ak sa takýto zákon prijme, náš informačný systém nebude postačujúci. A zvýšia sa pochopiteľne aj naše náklady na administratívu...
Nuž a za to, že sídlime v peknej budove, ja naozaj nemôžem. Bola postavená niekoľkými rokmi, kedy som ešte nebola riaditeľkou tejto pobočky a rozhodovalo o tom vedenie zdravotnej poisťovne. Niekde predsa pracovať musíme a našou povinnosťou je udržiavať túto budovu na istej úrovni. Do pobočky chodia ako bežní poistenci tak riaditelia rôznych firiem. Nemôžu prísť do špinavej, polorozpadnutej budovy... To, že na štátne zariadenia sa peniaze nenašli, nie je problém zdravotnej poisťovne. Financovanie ich investícii prebieha z prostriedkov štátneho rozpočtu, nie z výberu poistného, s ktorým hospodárime my," reaguje Viera Hrabovská a dodáva, že kým nemocnice tu stoja už desiatky rokov, priestory zdravotných poisťovní sa budovali v ostatnom desaťročí a tak majú zariadenie logicky novšie a modernejšie. Koľko stála výstavba košickej pobočky nám ale riaditeľka nevedela povedať.
"Som tu druhý rok a skutočne mi to nie je známe. Ani predchádzajúce vedenie pobočky nemalo s investičnou výstavbou tejto budovy nič spoločné. Rozhodovalo o tom riadtieľstvo v Bratislave. Určený technický dozor práce organizoval a preberal, podpisoval faktúry a podobne. Takže je to otázka na vedenie VšZP. Myslím ale, že poukazovanie na priestory zdravotných poisťovní je iba odpútavanie pozornosti, hľadanie vinníka za každú cenu. V systéme jednoducho chýbajú peniaze a sú nevyhnutné i legislatívne zmeny."
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu vytkla nedávno Všeobecnej zdravotnej poisťovni viaceré nedostatky v hospodárení a konštatovala porušenie zákona o správe majetku štátu a zákona o daní z príjmov. Košickej pobočke vytkla nákup rokovacieho stola za 280 tisíc korún a stolovej zostavy za poldruha milióna...
"Ide o rokovací stôl, ktorý je jediným kusom nábytku v zasadačke. Je to atypický drevený stôl vyrobený na zákazku. V druhom prípade ide o kompletnú zostavu, ktorou je vybavená vstupná miestnosť, kde sa vybavujú všetky stránky. Zariadenie sa používa, nikto ho nikam neodniesol. Nábytok sa ale nekupoval zvlášť, vnútorné zabezpečenie budovy bolo súčasťou objednávky stavby. A objednávalo ho bývalé vedenie."
Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska nie je ani tak podstatné, čo robia zdravotné poisťovne so svojim správnym fondom, ale ako nakladajú so zvyšnými 96-timi percentami výberu poistného.
"Snažíme sa zverené prostriedky využiť maximálne efektívne. To, či pracujme hospodárne, musí zhodnotiť niekto iný, my však robíme všetko preto, aby tomu tak bolo. Vrámci našich personálnych, technických i materiálnych možností sa snažíme zabezpečiť našim poistencom zdravotnú strostlivosť na odbornej úrovni. To je naša priorita."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.