zanedbali. Vykonávacia vyhláška, podľa ktorej sa majú rybári orientovať v nových a prísnejších pravidlách totiž distribuovali Slovenskému rybárskemu zväzu až v týchto dňoch. Pripomíname, že pstruhová sezóna začala už v apríli a ak aj rybári chceli dodržať pravidlá, nepoznali ich. Ani dlho očakávaná vyhláška nevniesla do mierneho chaosu viac svetla.
"Vykonávaciu vyhlášku sme dostali 6. mája a pravdu povediac, sme z nej zmätení. Nevieme rybárom zodpovedne vysvetliť niektoré otázky. Sezóna na kaprových vodách začína 15. mája, ale nevieme, ako budú môcť loviť deti, čiže dokument bude musieť byť podľa všetkého prepracovaný, alebo aspoň zrozumiteľnejší pre každého rybára," povedal nám hlavný hospodár Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Prešove Juraj Smerek.
Ako dlhoročný prešovský funkcionár SRZ, v ktorom je organizovaných 1 618 rybárov, vrátane detí, neskrýval sklamanie nad novou situáciou. Z vyhlášky si nevedel vysvetliť možnosť a správnosť lovu detí, prístup k ostatným druhom plevelných rýb, lebo vyhláška hovorí len o tom, kde a ako je možné uloviť pstruha, kapra, či dravce. Na našich tokoch, na Domaši či Šírave sú však aj iné, pre rybárov príťažlivé druhy rýb. "Budeme iniciovať, doslova žiadať, aby pre širokú rybársku verejnosť boli niektoré špecifiká vysvetlené," dodal.
Na našu otázku, ako vníma zákonom stanovený tvrdý prístup voči pytliactvu, odpovedal, že uvítali postihy voči pytliakom, lebo to sa u nás stalo národným športom. Pripomíname, že teraz sa posudzuje ako trestný čin, za ktorý môže rybár "vyfasovať" dva roky väzenia, peňažnú pokutu, alebo zabavenie rybárskeho výstroja. Hlavný hospodár však podotkol, že mu v zákone chýba rozlíšenie spôsobu a formy pytliactva. "Som za to, aby bol rybár potrestaný, ak loví bez povolenia. Máme s tým dosť veľké problémy, ale dobrú spoluprácu s políciou. Pytliakov identifikujú a spoločne postupujeme podľa stanovených pravidiel. V zákone o vodách ale nie je domyslené, ako budeme postihovať takých, ktorí nám otrávia vodu, ako sa bude postupovať v čase trenia rýb, ako sa budú chrániť trdlištia. O tom nikto nehovorí a pritom je to horšie ako pytliactvo," uviedol. Netajil však, čo je napokon verejným tajomstvom, že existujú aj oveľa drastickejšie formy pytliactva, ako si uloviť jedného -dvoch kapríkov bez povolenia.
Na druhej strane Okresný úrad (OÚ) v Prešove, presnejšie odbor pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (PPaLH) dňom účinnosti zákona prevzal na seba kompetencie, ktoré doteraz mali mestá a obce. V rámci výkonu štátnej správy na úseku rybárstva zabezpečuje vedenie evidencie rybárskych lístkov, prejednávanie priestupkov, ustanovenie a odvolávanie hospodára a rybárskej stráže, či pokuty za správne delikty. Ako sme sa sami presvedčili, na výkon tejto agendy však kompetentní odbor neposilnili ani technicky, ani personálne a niekoľko dní bolo vo vydávaní rybárskych lístkov doslova vákuum. Faktom je, že informácie sa z ministerstva na kraje a okresy niekde zasekli a SRZ malo viac vstupných informácií ako štátna správa. V súčasnosti je situácia stabilizovaná. Potvrdil nám to aj vedúci spomínaného odboru Stanislav Lelák. "Rybárske lístky vydávame na treťom podlaží okresného úradu na čísle dverí 349. Keďže vydanie lístka podlieha správnemu poplatku, odporúčame rybárom, aby si doniesli kolkovú známku."
Jedným dychom však zdôraznil, že od verejnosti očakáva pochopenie pri pomalšom vybavovaní, lebo pracovníci odboru túto prácu navyše zatiaľ vykonávajú na úkor iných agiend.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.