Ako nám povedal vedúci odboru školstva na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove Jozef Pavlík, aj tento rok bol najväčší záujem o gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie, ale aj o odborné školy s elektrotechnickým zameraním.
"Záujem o štúdium je približne rovnaký, ako po uplynulé roky. Vlani bol napríklad menší záujem o obchodné akadémie, ale tento rok počet prihlásených opäť stúpol. Záujem teda kolíše, ale vo všeobecnosti si každý žiak nájde svoje uplatnenie ak nie v prvom, tak v druhom kole skúšok, prípadne v učebných odboroch," uviedol pre náš denník.
Dodal, že tí, ktorí v utorok neuspeli, majú možnosť absolvovať druhé kolo 11. júna. V rámci väčšej informovanosti zverejnia zoznam škôl, ktoré budú realizovať druhé kolo prostredníctvom údajov zo Školského výpočtového strediska v Michalovciach. Mimochodom, stredisko má vytvorenú vlastnú www stránku, kde zverejňuje komplexné informácie. Úlohou rodičov už bude požiadať o presun prihlášky na iný typ školy.
Keďže najväčší záujem prejavili deviataci o štúdium na gymnáziách, najmä v Bardejove a Humennom, zaujímalo nás, aké majú šance. Krajský metodik zodpovedný za gymnaziálne štúdium Anton Vojčík nám povedal, že "prihlášky si podalo 2 366 deviatakov v Prešovskom kraji. Otvoríme 66 tried a mali by sme prijať 1 980 žiakov, čo považujem za dobrú situáciu. Ostatní sa môžu v druhom kole uchádzať o štúdium na inej odbornej škole, alebo učilišti". Prezradil nám tiež, že z uvedeného počtu deviatakov 323 sa hlásilo na konzervatóriá a zdravotné školy, ktoré nie sú v pôsobnosti KÚ. Na odborné školy sa hlásilo 4 650 deviatakov, pričom sa otvorí 142 tried s kapacitou 4 060 žiakov. Záujem o učilištia sa pohybuje v rovine 3 980 uchádzačov a v 198 triedach je miesto pre 4 752 študentov.
"Celková bilancia je taká, že v rámci plánu výkonov môžeme do stredných škôl a učilíšť prijať 10 792 žiakov, teda aj v rámci odvolaných konaní plne pokryjeme všetky požiadavky. Nemôže sa nám stať, že niekto ostane visieť bez umiestnenia," číslami podčiarkol tvrdenie vedúceho odboru J. Pavlíka.
Aj my sme sa boli pozrieť na jednom z prešovských gymnázií. Napätie sa medzi rodičmi aj žiakmi dalo doslova krájať a nikomu sa počas skúšok nechcelo s nami komunikovať. Iba jedna z uchádzačiek pri odchode konštatovala: "Bolo to strašné." Iný mladý muž sa bez úsmevu pridal: "Mám to za sebou."
Ešte pred spomínaným druhým kolom sa v dňoch 4.až 5. júna uskutočnia prijímacie skúšky aj na osemročné gymnáziá. Cirkevné a súkromné stredné školy si však určujú svoje termíny osobitným rozhodnutím. Dôvodom je fakt, že do rozhodovacieho a prijímacieho procesu vstupuje príslušný biskupský úrad, alebo majitelia školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.