búrku v pohári vody. Mesto Kežmarok v súvislosti s takýmto vyhrotením kauzy podalo prostredníctvom svojho právneho zástupcu, ktorým je známy slovenský doktor práv a donedávna sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec, sťažnosť na ústavný súd.
Napadlo tak nezákonné kroky, ktoré i podľa predstaviteľov mesta aj naďalej konajú orgány štátnej správy v záležitosti sporu o príslušnosť sídliska Juh. Oficiálnej sťažnosti sa však zo strany Kežmarku dostalo aj Štatistickému úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR), ktorého číselné podklady stavu obyvateľstva oboch samospráv doslova spustili lavínu, na ktorej konci sa ocitol práve spomínaný problém priznania podielových daní obci Ľubica.
Webová stránka Štatistického úradu v posledných týždňoch skutočne doslova "šachuje" s obyvateľmi sporných ulíc sídliska Juh. V čase keď Ústredné daňové riaditeľstvo priznalo podielové dane za časť obyvateľov sídliska Juh obci Ľubica, figuroval na internetovej stránke slovenských štatistov údaj, podľa ktorého mala Ľubica 8 114 obyvateľov. V Kežmarku malo v tom istom čase trvalý pobyt len 12 946 obyvateľov. Po 19. apríli tohto roku nastala na spomínanej webovej stránke zásadná zmena. Počty obyvateľov sa znova vrátili do "pôvodného stavu". V Kežmarku bývalo znova 17 383 obyvateľov, kým Ľubičanov bolo 3 677.
Korunu všetkému však nasadili kroky štatistov z pred pár dní. Snaha, zachovať sa v celom spore kežmarskej a ľubickej samosprávy úplne nestranne, vyústila do absolútne kompromisného riešenia. Namiesto presného počtu obyvateľov figuruje v súčasnosti v kolónkach mesta Kežmarok a obce Ľubica len písmenko "x"...
"K takémuto riešeniu sme dospeli na základe posledných skutočností..." vysvetlil nám súvislosti tzv. "ikskovej kauzy" riaditeľ odboru sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR), Milan Olexa. Podľa neho pri každom doterajšom uvádzaní počtu obyvateľstva vychádzali len z podkladov, ktoré ŠÚ SR doručili zo sekcie verejnej správy ministerstva vnútra. "Nechcem sa z tohto problému vyvliekať, ale máme presne zdokumentované prečo sme tak urobili," tvrdí Milan Olexa.
Mesto Kežmarok však považuje konanie niektorých zamestnancov ŠÚ SR za nezákonné a vo svojej sťažnosti konštatuje že im spomínaný úradnícky postup spôsobil majetkovú ujmu. "S takýmto tvrdením sa rozhodne nestotožňujeme. Znova opakujem, konali sme len na základe pokynov ministerstva vnútra. Preto predbežne vylučujem, žeby táto kauza mohla mať na našom úrade aj nejakú personálnu dohru. Celú problematiku sme radšej podstúpili skupine právnych expertov, mienka ktorých nám má neskôr napomôcť sformulovať k celej záležitosti zásadné stanovisko" dodal na záver Milan Olexa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.